K incidentu došlo v prosinci 2008 na tiskové konferenci v hlavním iráckém městě Bagdádu. Když nastal prostor pro dotazy novinářů, reportér si zul obě své boty a hodil je po americkém prezidentovi. „Toto je polibek na rozloučení od iráckého lidu, ty pse,“ volal na Bushe arabsky zaměstnanec televize al-Baghdadia.

"Velikost číslo deset," komentoval tehdy incident Bush.

Z útoku botami na Bushe si odnesla modřinu jeho mluvčí

Novinář je zarytým odpůrcem americké intervence v Iráku v roce 2003. V arabském světě se hození botou považuje za hrubou urážku a v očích ostatních je hrdinou.

Za tento čin mu soud vyměřil trest tři roky vězení. Na svobodu se ale dostal již po devíti měsících.

„Bylo to těžké,“ prohlásil po návratu z vězení, kde byl údajně mučen. Dle jeho slov mu zde vylámali zuby a zlomili nos a nohu.

Karla Šlechtová a irácký ministr obrany Irfan Hijalí.
Irák nabídl Česku kvůli terorismu spolupráci tajných služeb

Po propuštění odjel do Libanonu, poté do Švýcarska, zpět do Libanonu a v roce 2011 se vrátil do Iráku. Po příjezdu jej ale irácké úřady na tři dny znovu zavřely.

„Irácký lid je unaven politikou. Kdybych se stal prezidentem, zastavil bych utrpení našeho lidu. Vsadil bych loupeživé politiky do vězení,“ řekl pro ABC News.

Ve své kampani se chce 39letý kandidát zaměřit na reformu soudů, práva žen a zbavit se vměšování Íránu do irácké politiky.

„Lidé jsou šťastní, řekli mi, že mě podporují,“ prohlásil.

Volby budou 12. května. Iráckého prezidenta i premiéra volí parlament.

Eifelova věž v Paříži
Hodil boty na Bushe, nyní zažil totéž v Paříži
Zdroj: Youtube