Ze sutin už bylo vyproštěno 27 lidí. Dva těžce zraněné přepravily vrtulníky do Ankary, asi stovku obyvatel s lehčími zraněními ošetřily místní nemocnice. Policie dnes ve Vanu rozehnala demonstranty, kteří protestovali proti údajně nedostatečné humanitární pomoci.

Ve městě se podle dostupných zpráv zřítilo 25 budov, včetně dvou hotelů. V jednom z nich bylo údajně ubytováno 50 až 70 lidí, kteří se pohřešují. České velvyslanectví v Ankaře nemá informace o tom, že by se v oblasti před zemětřesením pohybovali nějací čeští občané. Nemá ani zprávy, že by byli novými otřesy čeští občané postiženi.

Podle americké geologické služby USGS bylo ohnisko otřesů v hloubce 4,8 kilometru a epicentrum se nacházelo 16 kilometrů jižně od města Van. Otřesy byly zaznamenány ve 21:23 místního času (20:23 SEČ). Podle informací agentury AP následovaly ještě dodatečné otřesy.

Turecká policie dnes ve městě s použitím slzného plynu a obušků rozehnala dav lidí protestujících proti údajně nedostatečné pomoci při likvidaci následků série zemětřesení.

"Jak mohou házet slzotvorné granáty po lidech, kteří tolik zkusili?" řekl agentuře Reuters dvaatřicetiletý Abdulrahim Kaplan, který byl zasažen štiplavým plynem v okamžiku, kdy si do krizového centra šel pro stan. Na dvě stovky demonstrantů v těch chvílích provolávaly hesla odsuzující údajnou nečinnost guvernéra provincie Van, kterou během posledního měsíce postihla dvě silná zemětřesení.

Říjnové zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály si vyžádalo téměř 600 lidských životů. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže katastrofa připravila o přístřeší zhruba 50.000 lidí. Česká republika vyčlenila koncem října na pomoc Turecku 2,5 milionu korun. Česká diplomacie tak reagovala na žádost Turků, kteří potřebují zajistit přístřeší pro tisíce lidí, kteří přišli o domov.

V jednom ze zničených hotelů byly podle místní televize ubytovány štáby novinářů, které informovaly o říjnovém zemětřesení. V dalším dočasně přebývaly týmy záchranářů. Podle informací BBC někteří uvěznění novináři posílali textové zprávy s žádostí o záchranu.

Záchranáři podle informací agentury AP dnes od rozednění urychlili vyprošťovací práce a snaží se vytvořit tunely vedoucí pod trosky. Práce ale pokračovaly i v noci s pomocí silných reflektorů.

Jednou ze zřícených budov je i pětipodlažní Bayram, nejznámější hotel ve městě Van, který byl starý 47 let a loni prošel renovací. Během dneška se z trosek podařilo vyprostit japonského záchranáře, jeho kolegyni se povedlo zachránit už ve středu večer. Japonskému lékaři, který do Turecka přijel pomáhat zraněným, už ale zdravotníci nedokázali pomoci.

Özgür Güneş, kameraman turecké tiskové agentury Cihan, místní televizní stanici řekl, že odešel z hotelu krátce před zemětřesením. Když se o chvíli později vrátil pro kameru, zjistil, že budova se zřítila. "Všude byl prach a hotel byl srovnán se zemí," řekl s tím, že budova měla po předchozím zemětřesení nějaké malé praskliny, ale hostům bylo řečeno, že statika neutrpěla.

Od říjnového zemětřesení postihlo oblast zhruba 1400 následných otřesů. Mnoho obyvatel stále žije ve stanech, protože mají strach vrátit se do domů anebo proto, že se zřítily nebo jsou nevhodné k obývání.

Turecko leží v seizmicky aktivní oblasti a malé otřesy zažije prakticky každý den. Při dvou silných zemětřeseních, která postihla západní část země v roce 1999, zahynulo na 20.000 lidí.