Newyorský magnát si podle analytiků znepřátelil početné skupiny obyvatelstva, které mohou v listopadových volbách rozhodovat. Obtížně může uspět ve státech jako Ohio nebo Florida, které jsou pro vítězství ve volbách prakticky podmínkou. Podle analytiků se bude Trump muset spoléhat na maximální podporu bělochů mužského pohlaví, což je úkol, který se málokomu podařil. V moderní době to byl jen Ronald Reagan v roce 1984.

Přesto agentura AP považuje za pravděpodobné, že většina republikánských politiků se za Trumpa nakonec postaví, zejména s přihlédnutím k ukončení kampaně Teda Cruze. Dřívější republikánští prezidentští kandidáti se mohli opřít až o devadesátipro­centní podporu stranického vedení. Není jasné, zda je Trump něčeho takového schopen dosáhnout.

Sám o to zřejmě nijak intenzivně usilovat nebude. „Jsem si jist, že dokážu sjednotit většinu (republikánů), o některé ale nestojím," řekl dnes televizi NBC. „Upřímně – jsou tam lidé, které nemusím. Voliči pro mě i tak budou hlasovat, nehlasují přece pro stranu," konstatoval.

Boj o republikánské „disidenty"

Pro Clintonovou bude hlavním nepřítelem v blížícím se půlročním souboji s Trumpem nedůvěryhodnost. Bývalá první dáma se podle komentátorů bude snažit upevnit si popularitu mezi republikánskými „disidenty", tedy tradičními stoupenci této strany, kterým se Trump zajídá. Zároveň ale musí usilovat i o hlasy demokratických voličů, kteří se přiklánějí na stranu Trumpa.

Clintonová se snaží razit hesla o sjednocení rozdělené země. Vyzývá demokraty, nezávislé a „rozumné republikány", aby její kandidaturu podpořili. I když mnoho vlivných republikánských osobností se od Trumpa odvrátilo, je otázkou, nakolik budou ochotni dojít tak daleko, že podpoří demokratku Clintonovou.

Pokud jde o řadové republikánské voliče, asi pětina z nich podle průzkumů váhá mezi oběma kandidáty. Mnoho Američanů si myslí, že je čeká volba lepší varianty ze dvou špatných.