Loukovi se tři roky u kyperských soudů dařilo vyhýbat vydání do Jižní Afriky. Svůj podíl na vraždě Jacksona už dříve odmítl, připustil však, že jí byl přítomen a že vrahy zná. Do JAR se prý nechtěl vrátit z obav o svůj život. Dnes kvůli tomuto případu stane před soudem v Kempton Parku.

Jihoafrický tisk loni napsal, že Krejčíř mohl bývalému spolupracovníkovi za likvidaci Jacksona zaplatit 3,7 milionu randů (dnes zhruba 6,8 milionu Kč). Tato suma totiž odpovídá penězům, které uprchlý Čech podle jihoafrického finančního úřadu Loukovi vyplatil a vydával je za půjčku.

„My věříme, že po Krejčířově zatčení díky tomuto (vydání Louky) pomalu, ale jistě pronikneme do tohoto podsvětí, rozbijeme ho a rozkryjeme jeho hráče," prohlásil jihoafrický ministr policie Nathi Mthethwa. Ministr doufá, že díky zadržení Krejčíře a Louky se jihoafrické úřady dostanou k jádru této kriminální skupiny. „Budeme se jimi dál zabývat a zajistíme, že na konci budou tito lidé čelit následkům," zdůraznil Mthethwa.

Vražda německého obchodníka

Podle Times Life si vyšetřovatelé v JAR od zadržení Louky rovněž slibují, že získají informace o Krejčířově možném podílu na vraždě německého obchodníka s tuningovými vozy Uweho Gamebally. Němec byl zavražděn v roce 2010 krátce po příletu do Johannesburgu a údajně byl zapojen do pašování peněz pro Krejčíře a Jacksona. Český podnikatel ale už dříve spojitost s vraždou Gembally popřel.

Jihoafrická policie Krejčíře zatkla loni v listopadu a prokuratura ho podezřívá z pokusu o vraždu a z únosu. Těch se měl dopustit loni v červnu, když podle vyšetřovatelů spolu se spolupracovníky unesl a mučil bratra drogového kurýra, který měl údajně pro českého podnikatele do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (přibližně 48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a Krejčíř ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat.

Stále ve vazbě

Čech, který byl v tomto případu obviněn spolu s dalšími pěti Jihoafričany, všechna obvinění popírá. Propuštění z vazby mu ale soud opakovaně zamítl. Znovu by měl před ním stanout 24. února.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl loni pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.