Okolo tří tisíc turistů muselo přenocovat v hale zatopeného letiště Kansai v západní části Japonska. To je umístěno na umělém ostrově a jediným spojením s pevninou je most, do kterého během silné bouře narazil tanker.  Uvězněné pasažéry musely úřady vysvobodit za použití motorových člunů a dopravit je na nedaleké letiště Kobe.

Vládní tajemník Yoshihide Suga podle agentury Reuters informoval, že zhruba 300 lidí bylo zraněno. Není jasné, kdy se podaří letiště znovu otevřít a v zasažených oblastech je uravřena i řada železničních cest a silnic. Bez proudu jsou více než 2 miliony domácností. „Vláda bude i nadále dělat maximum a bojovat s následk živlů s nejvyšší naléhavostí,“ uvedl Suga na tiskové konferenci. 

Znovuotevření letiště by podle deníku Yomiuri mohlo vzhledem k rozsahu škod trvat několik dní až týden. O průběhu záchranných prací pravidelně informuje i japonský premiér Shinzo Abe, který byl v červenci kritizován za pomalou reakci na ničivé povodně, jenž na západě Japonska zabily více než 200 lidí.

Postupuje k severu

Tajfun Jebi napáchal na západě země značné škody a zasáhl i větší města jako je Kjóto a Ósaka. Televizní záběry z Ósaky ukazují sto metrů vysoké ruské kolo, které dokázaly roztočit nápory větru. Bouře nadále postupuje severním směrem a ačkoli postupně slábne, zůstávají v platnosti výstrahy před nebezpečným větrem, přívalovými dešti a rizikem záplav a sesuvů půdy.

Úřady dosud doporučily evakuaci více než 1,2 milionu lidí a přes 30 tisíc Japonců obdržely od vládní agentury pro zvládání požárů a živelných katastrof důraznější, avšak stále nepovinný, příkaz k evakuaci.

Podle ministerstva obchodu musela být kvůli poškození jedné z chladících věží urazvřena část rafinérie v Sakai v prefektuře Ósaka. Komplikace bouře způsobila i druhému největšímu světovému výrobci paměťových zařízení Toshiba, který kvůli uzavření letiště v Kansai musel zajistit alternativní přepravu.