Podle ruského ministerstva zdravotnictví totiž jeden z vážně zraněných ve čtvrtek ráno zemřel v moskevské nemocnici. Přímo při teroristickém útoku zahynulo 35 lidí, dva pak na následky zranění v nemocnici.

Sebevražedný atentát v příletové hale jednoho z největších ruských letišť spáchal 24. ledna dvacetiletý mladík ze severokavkazského Ingušska Magomed Jevlojev; mezi pěti zatčenými podezřelými ze spoluúčasti je i Jevlojevův bratr a sestra. K útoku se mezitím přihlásil vůdce muslimských povstalců Doku Umarov, slibující Rusku pro letošek "rok krve a slz".

Připravoval se další útok

Ještě před atentátem na letišti se v Moskvě připravoval i další teroristický útok v centru metropole. Sebevražedná atentátnice se měla vyhodit do povětří během vítání Nového roku na Rudém náměstí u Kremlu, ale akci překazil náhodný výbuch nálože. Podle vyšetřovatelů obě teroristické skupiny operovaly nezávisle na sobě a v tomto případě stopy vedou do Dagestánu.

Pozornost médií se aktuálně přesunula k Elbrusu, kde se ruské síly snaží zlikvidovat skupinu extremistů, která minulý týden přepadla skupinu pěti ruských turistů, tři z nich zastřelila a dva zranila. Vzápětí následoval panický úprk rekreantů z oblíbené lyžařské destinace a média začala spekulovat, zda extremisté nevyhlásili "svatou válku turistice" před zimní olympiádou v Soči v roce 2014 a fotbalovým mistrovství světa v Rusku v roce 2018.

Na severním Kavkazu svedla ruská vojska dvě války s čečenskými separatisty, ale velké boje ustaly už před lety a v Čečensku byl ustaven promoskevský režim. Násilí se mezitím rozšířilo i na další autonomní republiky v regionu, především Dagestán a Ingušsko. Atentáty se ale odehrávají pod praporem radikálního islámu a místo velkých skupin ozbrojenců je mají na svědomí převážně menší skupinky se sebevražednými útočníky. Sebevražedné atentátnice spjaté se severokavkazskými rebely v Moskvě udeřily i loni v březnu, kdy výbuchy ve dvou stanicích metra připravily o život čtyři desítky lidí.

Čtěte také: Medveděva rozhněvala chabá ochrana nádraží