Zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály zasáhlo v neděli ostrov Lombok, který v Indonésii sousedí mimo jiné s populární destinací Bali. Stalo se tak pouze týden poté, co stejné místo zasáhl jiný otřes, který tehdy zabil šestnáct jedinců.

Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo další zemětřesení pouze týden poté, co podobná katastrofa usmrtila nejméně šestnáct lidí.
Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, zemřelo nejméně 82 lidí

Současné zemětřesení, které mělo ohnisko asi deset kilometrů pod zemským povrchem, však bylo daleko tragičtější. Údaje o počtu mrtvých se zatím rozcházejí. Agentura AFP udává s odvoláním na mluvčího indonéského úřadu pro zvládání katastrof 91 obětí. Existuje však ještě katastrofičtější odhad: Rosiady Sayuti, tajemník správy provincie Nusa Tenggara, do níž patří i Lombok, sdělil v pondělí místní televizi Metro TV, že v důsledku nedělního zemětřesení zahynulo 142 lidí. Většina obětí zahynula na severu a na východě ostrova Lombok. 

"Stále posuzujeme škody, je pravděpodobné, že počet obětí poroste," připouštěl už v neděli Sutopo Nugroho, mluvčí vládní agentury pro řízení katastrof. Zatím není jisté, zda je současné udávané číslo konečné.

Pod sopkou Rinjani v Indonésii uvázli turisté kvůli otřesům půdy po zemětřesení
V Indonésii čeká na záchranu víc než 500 turistů. Po zemětřesení uvízli v horách

Lombok se nachází zhruba 40 kilometrů východně od Bali a je vyhledávanou turistickou destinací především pro své pláže a turistické stezky. Právě kvůli zemětřesení minulý týden bylo u vrcholku jedné z hor uvězněno téměř 500 lidí. Úřady později úspěšně provedly masivní záchrannou akci.