Poslední oficiální údaje hovoří o víc než 1400 mrtvých, ale skutečný počet může překročit 11.000.
Horečně pracující záchranné čety vyprostily z trosek 12.000 lidí, ale stále častěji nacházejí už jen mrtvé. Navíc sílí obavy z velké havárie, jež by mohla postihnout jadernou elektrárnu ve Fukušimě, kterou zemětřesení a cunami poškodily.
Zemětřesení o síle 8,9 stupně a mohutná cunami zničily stovky kilometrů dlouhý pás pobřeží ostrova Honšú. Záběry řádícího živlu vysílané televizí připomínaly scény z katastrofických hollywoodských filmů. Následné otřesy pokračovaly ještě dnes a mají pokračovat i v příštích dnech. Dosud největší z nich měl sílu 6,2 stupně. Nikdo už ale nebyl zraněn a nevznikly vážnější škody.
Podle oficiálních údajů bylo do nedělního poledne SEČ napočítáno přes 1400 mrtvých a 1570 raněných. Souběžně však agentury přinášely zprávy o údajných stovkách, ba tisících mrtvých v některých lokalitách.
Není známo, že by mezi oběťmi byli nějací Češi a Slováci
Česká filharmonie, která je v Japonsku na zájezdu, je v pořádku, ale koncertní turné musí zkrátit.
Hmotné škody se zatím nikdo neodvážil odhadnout. Podle dnešních zpráv bylo zničeno 12.250 budov. Podle OSN bylo evakuováno 690.000 lidí, z nichž se nejméně 200.000 uchýlilo do provizorních přístřešků. Asi 5,6 milionu domácností je bez elektřiny a milion a půl bez vody.
Na záchranných pracích se podílí 100.000 vojáků a záchranářů
Přijely už také první záchranářské týmy ze zahraničí. USA vyslaly na pomoc eskadru vojenských plavidel v čele s letadlovou lodí Ronald Reagan. Připravenost pomoci – přes Evropskou unii i bilaterálně – vyslovila i Česká republika.
Stále větší znepokojení vyvolává situace v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde se v důsledku zemětřesení v sobotu po explozi zřítila část budovy jednoho reaktoru. Ten údajně nebyl poškozen, ale kvůli poruše chladícího systému se začal přehřívat. V neděli se začal přehřívat i jeden z dalších tří reaktorů a už v sobotu se problémy vyskytly i na nedaleké jaderné elektrárně Fukušima 2. Obsluha musela z obou postižených reaktorů ve Fukušima 1 vypustit trochu radioaktivní páry. Není vyloučeno, že v jednom z nich se už částečně taví palivo.
Z okolí obou elektráren bylo evakuováno 170.000 lidí, úřady doporučily dalším obyvatelům, aby zůstali doma a neotvírali okna, a preventivně se začaly rozdávat jodové pilulky, jež mají neutralizovat důsledky případného ozáření. Kvůli možnému ozáření bylo zatím hospitalizováno 190 osob.
Japonský úřad pro jadernou bezpečnost v sobotu, tedy ještě před problémy na druhém reaktoru, zařadil nehodu na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní škály jaderných nehod, daleko za Černobyl, který byl na sedmém, nejvyšším stupni. Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová řekla, že neštěstí jako v Černobylu není ve Fukušimě možné.
Dnes byl stav ohrožení, byť zatím nízký, vyhlášen také v jaderné elektrárně Onagawa, která je rovněž na severovýchodě Japonska. V komplexu byl zaznamenán zvýšený výskyt radioaktivity, jehož původ se zjišťuje.
Protesty proti jaderné energii
Havárie ve Fukušimě podnítila odpůrce jaderné energetiky v západní Evropě, konkrétně v Německu, Itálii, Rakousku a Francii, k novým výzvám k upuštění od tohoto způsobu získávání energie. Německá kancléřka Angela Merkelová ale v sobotu řekla, že i když Německo prozkoumá možná poučení z nehody ve Fukušimě, jeho jaderná zařízení jsou bezpečná. Rakousko, které se už jaderné energetiky vzdalo, se dnes naopak vyslovilo pro to, aby se v evropských zemích uskutečnily na jaderných elektrárnách testy odolnosti.
Podle Drábové ale českým jaderným elektrárnám podobné problémy jako v japonské elektrárně Fukušima nehrozí. Jsou projektovány i na případná zemětřesení, a to podle nejlepších mezinárodních standardů.
PRO SPUŠTĚNÍ INFOGRAFIKY KLIKNĚTE NA OBRÁZEK:
Japonsko kvůli výpadku jaderných elektráren požádalo o zvýšení dodávky energie Rusko a dostalo se mu příslibu zvýšených dodávek uhlí a zkapalněného zemního plynu.
Pojišťovny: škody až za 35 miliard dolarů
Podle společnosti AIR Worldwide by japonská přírodní katastrofa mohla stát pojišťovny skoro 35 miliard dolarů (610 miliard korun). Pojištěný majetek ale představuje jen zlomek hmotných statků, které byly zničeny. Kromě toho je třeba počítat se ztrátami v důsledku zastavení výroby mnoha podniků. Odstávku v některých svých závodech už oznámily i velké automobilky jako Nissan, Honda a Toyota.
Špatnou zprávou může být zemětřesení i pro milovníky krasobruslení – otazník se vznáší nad mistrovstvím světa v tomto sportu, které má být v Tokiu od 21. do 27. března.