Novou bilanci neštěstí oznámil mexický ministr zdravotnictví Jorge Alcocer. Někteří z pacientů jsou podle mexického ministra zdravotnictví ve vážném stavu. Mají popáleniny na 80 a více procentech těla.  Mezi desítkami zraněných jsou také tři ženy a dvanáctileté dítě. Státní ropná společnost Pemex, které potrubí patří, uvedla, že příčinu výbuchu vyšetřuje.

Místo neštěstí stále prohledávají záchranáři, pravděpodobnost, že výbuch přežil někdo další je ale mizivá. "S přibývajícím časem jsou šance na nalezení přeživších malé. U mnoha zraněných se navíc situace zhoršuje. Některé pacienty začínáme převážet do Texasu," uvedl guvernér státu Hidalgo Omar Fayad. 

K explozi došlo ve středomexickém Tlaheulilpanu, který leží asi 100 kilometrů severně od hlavního města Mexico City, v pátek asi v sedm hodin večer, tedy několik hodin poté, co zloději tajně navrtali trubku palivového potrubí. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu až těsně před půlnocí. 

Oběti neštěstí jsou místní obyvatelé, kteří unikající hořlavou kapalinu nabírali do svých kanystrů. „Všichni přišli, aby získali trochu benzinu pro své auto. Na čerpacích stanicích je ho nedostatek,“ řekl agentuře Reuters místní farmář Isaias García.

Podle místních obyvatel mohly být následky incidentu menší, kdyby neselhaly bezpečnostní složky. Společnost Pemex se totiž o navrtané trubce dozvěděla již dvě hodiny před výbuchem a na místo byla vyslána armáda. „V jednom okamžiku se u potrubí nahromadilo příliš mnoho lidí. Vojáci se následně stáhli, protože se chtěli vyhnout problémům,“ uvedl pan Durazo pro televizní stanici Televisa.

Nejhorší exploze za poslední léta

V zemi, kde jsou krádeže z palivových potrubí na denním pořádku, jde o nejhorší explozi za poslední léta. V roce 2010 zabil výbuch ropovodu poblíž hlavního města 28 osob včetně 13 dětí.

„Naléhavě vyzývám obyvatele, aby se nepodíleli na krádežích paliva. Je to nejen nelegální, ale i nebezpečné. Ohrožujete svůj život i životy svých rodinných příslušníků,“ vzkázal Mexičanům prostřednictvím médií guvernér státu Hidalgo Fayad. 

Krádeže pohonných hmot vyjdou mexickou vládu přibližně na tři miliardy amerických dolarů (67,5 miliardy korun) ročně, upozornil Guardian. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který již navštívil místo tragédie, proto přislíbil, že bude prosazovat politiku proti krádežím, dokud nebudou zcela vymýceny.