Podle úřadů je často na vině šikana, rodinné problémy, či obava z budoucnosti. Ve 140 případech úmrtí je však podle úřadů přičina nejasná. Mnozí z nich totiž nenechají dopis na rozloučenou. 

Portrét muže, který se pravděpodobně nacházel v okolí místa vraždy Jána Kuciaka
Muž z policejního portrétu v kauze Kuciak spáchal sebevraždu

"Počet sebevražd mladistvých je vysoký, až alarmující. Jde o problém, který je třeba řešit," uvedl úředník ministerstva Noriaki Kitazaki. To, proč počet tak radikálně stoupl, není jasné. 

Na začátku školního roku

Většina těch, kteří spáchali sebevraždu, byli studenty střední školy. V Japonsku se chodí na střední školu do 18 let. Vláda v letech 1972 až 2013 zaznamenala nárůst počtu sebevražd kolem 1. září, tedy na začátku školního roku. "Dlouhé letní prázdniny jsou doslova záchranou pro ty, kteří jsou šikanovaní, řekla televizi již v roce 2015 Nanae Munemasová, tehdy sedmnáctiletá dívka.

„Když léto skončí, musíte se vrátit a poté máte strach z pokračující šikany. Spáchání sebevraždy se pak stává určitou možností, jak všechno ukončit. Munemasová se tehdy rozhodla veřejně promluvit o šikaně, kterou byla obětí, ve snaze pomoci dalším mladým lidem.  V roce 2015 mělo Japonsko jeden z nejvyšších počtů sebevrahů na světě.

Klesající letadlo několik okamžiků před nárazem
Vtipný a pracovitý, popisují lidé muže, který spáchal sebevraždu nárazem letadla

Podle národní bezpečnostní agentury se však celkový počet sebevražd Japonců snižuje. Celkem si v loňském roce vzalo život 21 321 tisíc lidí. V roce 2003 jich bylo 34 500. Počet sebevražd mezi dětmi a mládeží je však i nadále relativně vysoký. Patří tak mezi nejčastější příčinu smrti mladistvých v zemi.

Plán japonské vlády

Japonská vláda v roce 2016 oznámila plán na snížení počtu sebevražd, zejména u mladých lidí o 30 procent do roku 2026, informoval časopis Japan Times. Součástí je také zavedení speciálního psychologického pracovníka pro každou základní a střední školu a spuštění 24hodinové linky pomoci. 

"Rádi bychom tyto tragédie úplně odstranili, ale reálně takto zemře několik set dětí," řekl mluvčí ministerstva školství Koju Matsubayashi. "Je důležité učit děti, že mohou vyhledat pomoc. Když již trpíte, je těžší a těžší nějakou pomoc vyhledat. Světlo na konci tunelu se pak stává tmavším a tmavším a jediným východiskem je pak pouze smrt," dodává. 

Problém vysokého počtu sebevražd se však netýká jen Japonska, ale objevuje se i v širším regionu Asie a Tichomoří. Podle expertů má na tom podíl jednak stres způsobený intenzivním pracovním nasazením, které je v kulturách východoasijských zemí zakořeněno, a jednak určité stigma psychických problémů. Lidé se většinou stydí a odbornou pomoc nevyhledávají. 

Střelba na Floridě v Tallahassee
Střelba na Floridě. Útočník v nákupním centru zabil dva lidi, poté i sebe