Smutečního obřadu se zúčastnili i herec Benedict Cumberbatch, jenž Hawkinga ztvárnil ve stejnojmenném dramatu televize BBC, astronaut Tim Peaky, královský astronom Martin Rees či držitel Nobelovy ceny za fyziku Kip Thorne, který s Hawkingem během života spolupracoval.

Sovětský pozemní laser vyvíjený v 80. letech minulého století. Ilustrační snímek
Rusko staví laserové dělo, experti varují před hvězdnými válkami

Zvláštností obřadu bylo hudební zachycení Hawkingova poselství, které zpracoval řecký skladatel Vangelis. To totiž Evropská vesmírná agentura posléze skrze družici symbolicky vyslala k jedné z černých děr, tedy k zástupci objektů, kterým se britský fyzik ve své kariéře věnoval nejvíce.

V sále byl přítomen i profesor Brian Cox z univerzity v Manchesteru, kterého ve vědeckých začátcích výrazně ovlivnila Hawkingova slavná publikace Stručná historie času. „Fyziku jsem jako mladík zvládal na jedničku, ale v té době jsem se také věnoval i hudbě. Říkal jsem si – mám se zaměřit na fyziku, nebo muziku? Pak mi ale rodiče koupili jeho knížku, načež jsem se rozhodl, že se odevzdám jen fyzice.“

Ceremonie se zúčastnilo na tisíc lidí ze zhruba sta zemí světa. Mohli se přitom považovat za šťastlivce, že se tato pocta dostala právě jim – žádostí se ve vědcově nadaci totiž sešlo více než 25 tisíc. Kromě dobrovolníků akci zajistili také zájemci z řad studentů, kteří, stejně jako předtím Hawking, využívali ke komunikaci s příchozími elektronické pomůcky.

Zdroj: Youtube

Pro zmíněné studenty se podle jejich slov jednalo o velkou čest. Rose Brownová, jež sama studuje na National Star College v Cheltenhamu, což je škola pro osoby s poruchami učení a různými druhy postižení, například prohlásila: „Ukázal, co všechno mohou lidé s postižením dokázat. Já sama chci být herečka. Každý, kdo chce něčím být, tím být může. Pan Hawking to ukázal víc, než kdokoli jiný.“

Ilustrační foto
Itálie je proti volnému obchodu. Chce potopit smlouvu CETA mezi EU a Kanadou