„Již druhý po sobě jdoucí měsíc představovala migrační trasa v západním Středomoří více než polovinu všech zjištěných nelegálních překročení hranic EU. Počet migrantů, kteří přišli do Španělska, se více než zdvojnásobil, a v srpnu se zvýšil na téměř 6500,“ uvedl Frontex v tiskové zprávě.

Od ledna do srpna přišlo do Evropy trasou přes západní Středomoří 29 600 migrantů, což je proti loňsku více než dvojnásobek. Nejčastěji tuto trasu používají Maročané, Guinejci a Malijci. Tři čtvrtiny příchozích přistěhovalců pochází ze Subsaharské Afriky.

Objevují se však ve stále větší míře i národnosti, které dříve používaly trasu přes Libyi. To podle Frontexu naznačuje, že se migrační toky posunují. V srpnu se dostalo do Itálii přes východní Středomoří pouze 1500 migrantů, což je o 62 procent méně než v srpnu 2017.

Ještě větší meziroční pokles pak nastal za prvních osm měsíců. V tomto období bylo na této trase zaznamenáno celkem 19 600 nelegálních přechodů. To je o 80 procent méně než před rokem. Nejčastěji tudy cestovali do Evropy Tunisané a Eritrejci, kteří dohromady tvořili více než třetinu zajištěných migrantů.

Volí raději pozemní cestu

K meziročnímu poklesu o 11 procent na přibližně 4200 osob došlo v srpnu i ve východním Středomoří. Celkově se však počet nelegálních přechodů meziročně zvýšil o 58 procent na přibližně 34 300 běženců. Ti stále častěji volí pozemní trasu přes hranici mezi Tureckem a Řeckem. Nejčastěji se přitom jedná o Syřany a Iráčany. V srpnu však zde dominovali Afghánci.

Naopak pozemní trasu přes západní Balkán, která vede přes Srbsko do Maďarska a Chorvatska, dnes již příliš migrantů nevolí. Místo toho spíše používají souběžné trasy přes Albánii, Černou Horu a Bosnu a Hercegoviny, nebo se do Bosny do stávají ze Srbska.