Tádžická cementárna podle Zemana dlužila částku v řádu milionů dolarů. Dluh prezident označil za "nahnilé jablíčko", které nakazí celý koš jablek; šlo prý o překážku důvěryhodnosti Tádžikistánu. "Státní pojišťovna EGAP proto odmítla pojišťovat některé české investice v Tádžikistánu," poznamenal Zeman.

Uvedl přitom, že záležitost se podařilo urovnat ještě před jeho příjezdem do Tádžikistánu; poděkoval přitom české firmě Viktoriapetrol, která byla prostředníkem, a tádžickému prezidentu Imomalimu Rachmonovi. "Špatná pověst jedné tádžické cementárny by neměla kazit jinak dobré až výborné vztahy," podotkl Zeman.

Perspektivní trh

V této souvislosti také poznamenal, že s Kazachstánem má Česko obchodní bilanci vyšší než miliardu dolarů ročně, zatímco s Tádžikistánem se pohybuje na úrovni jednotek milionů. "Zastyděl jsem se za celou českou ekonomiku a za celou českou ekonomickou diplomacii, že - na rozdíl od Kazachstánu - jsme nebyli až dosud schopni z řady důvodů na tádžický trh proniknout. Přitom ho chápu jako trh nesmírně perspektivní," řekl Zeman.

České firmy by se podle něj mohly kvůli velkému bohatství země na vodu uchytit především v oblasti hydroenergetiky. Připomněl také ložiska ropy. Výhodnou spolupráci vidí rovněž ve vývozu bavlněných polotovarů nebo výrobků z bavlny do Česka, potažmo přes Českou republiku do Evropské unie, nebo v turistickém ruchu. Tádžikové by tak mohli jezdit do českých lázní a Češi do tádžických hor. Zeman dodal, že také doufá ve výměnu studentů a ve zjednodušení víz pro manažery podniků.

Potřeba špičkových technologií

O hydroenergetice, nerostných surovinách, cestovním ruchu nebo bavlně mluvil i Rachmon, podle kterého Tádžikistán potřebuje rovněž špičkové technologie ke zpracování surovin a vypisuje zakázky na zlepšení dopravní infrastruktury. Zmínil též zemědělství a potřebu lepších skladovacích technologií. "Dost velká část toho co sklidíme ke spotřebiteli nepřijde, prostě to shnije," řekl.

Obchodní vztahy Česka a Tádžikistánu nejsou v současné době příliš velké. Hodnota obchodní výměny loni dosáhla částky 3,4 milionu dolarů a letos se v prvních třech čtvrtletích oproti loňsku mírně snížila, napsala středoasijská agentura CA-News. Důvodem byl pokles tádžického exportu, dovoz z Česka se naopak ve stejném období o pětinu zvýšil.

Na dnešní podnikatelské fórum společně se Zemanem dorazilo asi 70 zástupců českých firem. Podle účastníků jde především o navazování kontaktů do budoucna.