Matka muže uvedla, že měl v sobě silný pocit nespravedlnosti, křivdy, za což dával vinu politikům. "Říkal, že chce udělat něco velkolepého, aby všichni věděli o jeho křivdě," uvedla.

Stefan W. si odpykával trest pět a půl roku za bankovní přepadení v Gdaňsku, 8. prosince byl propuštěn na svobodu a ihned odcestoval do Varšavy. 

Matka měla strach

Podle polského listu se matka s pochybami o synově psychickém stavu obrátila na policii již 30. listopadu. "Bylo mi jasné, že může někoho ohrozit. Když mu bylo 12 let, byla u něj diagnostikována porucha emocí a chování. Psychiatrická léčba začala v době, kdy byl ve vězení druhým rokem," uvedla jeho matka. Podle ní si tehdy stěžoval, že slyší hlasy a následně mu byla diagnostikována paranoidní schizofrenie.

Vedení věznice ale uvedlo, že v dopise, který mu policie poslala, se nepsalo nic o obavách matky mladého muže, ale jen o tom, že se cítí být nespravedlivě trestaný.

Muž při výslechu po útoku na starostu Gdaňsku Adamowicze údajně vypověděl, že právě ve Varšavě chtěl „udělat něco velkého, o čem budou všichni mluvit“. Prý mu šlo o útok v davu. Proč muž svůj útok nakonec neuskutečnil, není jasné. 

Na primátora polského Gdaňsku Pavla Adamowicze zaútočil mladý muž během nedělní charitativní akce. K incidentu došlo ve chvíli, kdy politik z podia hovořil k lidem. Adamowicz podstoupil několikahodinovou operaci srdce, později ale v nemocnici zemřel. 

Bodné rány u srdce

Politik utržil při útoku nejméně dvě bodné rány do oblasti srdce, přičemž jedna z nich přeťala aortu, která do orgánu přivádí krev. Podle neoficiálních informací musel být během operace resuscitován. Oživován byl i přímo na místě činu.

Piotr Kowalczuk, zástupce gdaňského starosty už také navštívil matku Stefana W. a nabídl jí pomoc ze strany města. Žena má nyní strach a stala se obětí nenávistných slovních útoků. Rodina už využila pomoci psychologa.

Zavražděnému oblíbenému starostovi pak ihned v pondělí přišlo v severopolském přístavním městě vzdát hold přes 15 tisíc lidí. "Vždy jsi byl tam, kde bylo třeba postavit se zlu," vzpomínal například předseda Evropské rady Donald Tusk na svého politického souputníka a kritika současné nacionalistické vlády, který se poprvé angažoval už koncem 80. let ve studentském protikomunistickém hnutí. Starostou Gdaňsku byl Adamowicz zvolen poprvé v roce 1998 a od té doby funkci ve volbách pětkrát obhájil, naposledy loni jako nezávislý kandidát.

Rakev s tělem Adamowicze umístí ve čtvrtek v Evropském centru Solidarity, kam se s ním budou lidé moci přijít rozloučit. V pátek bude rakev převezena do baziliky Nanebevzetí Panny Marie.