„Až do začátku devadesátých let jsem pracoval na státem podporovaném programu produkce nervově paralytické látky novičok,“ citovala Rinka ruská tisková agentura RIA Novosti.

Podle svých vlastních slov působil Rink 27 let ve státní laboratoři, která se nacházela v městě Šichan, a vývoj novičoku byl dokonce tématem jeho doktorské disertační práce. „Na vývoji novičoku pracovala velká skupina odborníků,“ dodal.

Ruský vědec si ovšem nemyslí, že by za útokem stála Moskva. „Kdyby tomu tak bylo, jsou už oba dávno po smrti. Jsou ale stále naživu. To znamená, že se buď vůbec nejednalo o novičok, nebo byla látka špatně namíchána,“ prohlásil.

„Další možností je, že jim okamžitě po útoku byla podána protilátka. To by však znamenalo, že Britové přesně věděli, o jaký jed šlo,“ uzavřel Rink.

Podle britského ministra zahraničí nařídil otrávení bývalého dvojitého agenta Skripala, ke kterému došlo v neděli 4. března v jihoanglickém Salisbury, pravděpodobně ruský prezident Vladimir Putin. Kreml však toto tvrzení rezolutně odmítá.

Šestašedesátiletý Sergej Skripal i jeho třiatřicetiletá dcera Julija stále zůstávají v péči lékařů. „Jejich stav je kritický, ale stabilizovaný,“ uvedla britská ministryně vnitra Amber Ruddová.