RIA Novosti uvedla, že zadrženým byl Američan "s bezprostřední vazbou na ozbrojené síly USA". Jeho jméno ani funkce oznámeny nebyly. Přivolaní pyrotechnici podle tisku potvrdili, že jde o minometnou minu bez nálože, ale s roznětkou. Uvnitř zbraně byly zjištěny zbytky trhaviny. Pracovník ambasády podle TASS po zabavení předmětu odletěl do New Yorku.

Ruský MiG-29
U Moskvy spadla stíhačka MIG-29, piloti se katapultovali

Ruská diplomacie incident označila za "vědomou provokaci". V prohlášení ruského ministerstva se uvádí, že vzhledem k mimořádné pozornosti, kterou v samotných USA po teroristických útocích z roku 2001 věnují bezpečnosti letecké dopravy, "muž musel vědět, že mina v zavazadle je velmi vážná věc. Znamená to, že se ke svému činu odhodlal vědomě," konstatuje se v prohlášení.

Suvenýr ze služební cesty

RIA Novosti napsala, že mina, kterou si Američan vezl domů po skončení služební cesty do Moskvy, měla obohatit jeho soukromou sbírku. Protože svůj let zmeškal, pomohli mu prý pracovníci letiště zajistit si náhradní letenku.

O případu bylo informováno americké velvyslanectví. "Doufáme, že chování svého zaměstnance vysvětlí," konstatovalo ruské ministerstvo.

Moskevské letišti Šeremeťjevo.
Na letišti v Moskvě srazilo letadlo člověka. Stroj pokračoval v cestě