Strana premiéra Arsenije Jaceňuka tvrdí, že by vláda na základě tohoto zákona mohla zabavit cenné papíry a další nezákonně získaný majetek za až 50 miliard hřiven (asi 46 miliard Kč), který prý Janukovyč získal za rozkradené státní peníze a který údajně vlastní prostřednictvím sítě zahraničích firem od Belize po Kypr. Výtěžek by se dal použít na sociální a obranné výdaje, tvrdí Kyjev. Ve čtvrtek udělal ukrajinský parlament první krok k přijetí zákona.

"Debaty o vybájených Janukovyčových miliardách nejsou nic jiného, než pokus odlákat pozornost Ukrajinců od skutečnosti, že (nynější vládci) dovedli zemi k politickému a ekonomickému zhroucení," napsal Janukovyč agentuře Reuters. Tvrdí, že jeho majetek se skládal jen z dávno zabaveného soukromého domu a bankovních účtů s 29 miliony hřiven (asi 26 milionů Kč).

Zákon podle Janukovyče prosazují zkorumpovaní hodnostáři, toužící převzít cizí majetky. "Pokud zákon bude přijat, bude možné zabavit kterémukoli Ukrajinci vše, co se jim zlíbí, i bez prokázání viny a bez rozhodnutí soudu," varoval exprezident.

Janukovyč žije od února 2014 v ruském exilu, kam uprchl po masových nepokojích v Kyjevě. Po jeho svržení Rusko anektovalo Krym a na východě Ukrajiny vypuklo povstání proruských separatistů.

Rusko podle Kyjeva odmítá žádosti o exprezidentovo vydání, a zákon má proto umožnit zabavit nezákonně získaný majetek v situaci, kdy se podezřelý skrývá před spravedlností nejméně půl roku.