Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podle obhájců je Breivik realista a ví, že nebude zproštěn viny

Oslo - Obhájci norského pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika budou u soudu na přání svého klienta žádat okamžité osvobození atentátníka. A to i přesto, že sám prý obžalovaný ví, že nebude zproštěn viny, uvedl norský deník Dagbladet.

15.4.2012 3
SDÍLEJ:

Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik.Foto: ČTK

Breivik, který již dříve přiznal, že loni v červenci zabil v Oslu a okolí 77 lidí, se bude hájit tím, že jednal v sebeobraně. Atentátníkovu výpověď u soudu, který začíná v pondělí, nebude přenášet televize v přímém přenosu. Norská metropole chystá v souvislosti s procesem přísná bezpečnostní opatření.

„Bude se odvolávat na sebeobranu. My máme povinnost prezentovat jeho argumenty. Budeme tedy klást takové otázky, které mu dají možnost objasnit své názory,“ prohlásil Breivikův obhájce Geir Lippestad, přičemž zdůraznil, že je úkolem obhajoby řídit se přáním klienta, „pokud vidí, že ho to nestaví do horší pozice, než ve které se již nachází“.

Breivik minimálně při jednom setkání se svými právníky ve věznici Ila požádal, aby byl neprodleně propuštěn na svobodu. Tvrdí, že masakr z 22. července spáchal z preventivních, „sebeobranných“ důvodů, aby zachránil norskou kulturu před „ničivým multikulturalis­mem“.

Podle svého obhájce Torda Jordeta je ale Breivik ve svých očekáváních realistický a ví, že nebude zproštěn viny. „Má realistická očekávání ohledně výsledku procesu. Nemyslí si, že bude osvobozen,“ prohlásil Jordet po posledním setkání s obžalovaným před začátkem soudu. „Zabývá se především tím, jak vysvětlit, proč svůj čin spáchal. Je to poměrně dlouhé a složité vysvětlení s mnoha historickými prvky, zkušenostmi z vlastního života a politickými názory,“ dodal Jordet.

„Pokud se bude moci svobodně vyjádřit, pak začne tím, proč čin spáchal. Nejdůležitějším argumentem je pro něj to, co nazývá etnickou dekonstrukcí. Domnívá se, že jednal preventivně a v sebeobraně,“ podotkl další ze čtyř členů Breivikovy obhajoby, Odd Ivar Grön.

Podle Gröna obžalovaný slíbil, že se bude chovat zdvořile a s úctou k dané situaci. „Tvrdí, že má nervy pod kontrolou, jen je trochu napjatý, poněvadž má pocit, že má málo času na přípravu,“ podotkl Grön.

Breivik začne svou výpověď před soudem v úterý a má na ni vyhrazeno zhruba pět dní. Breivikův projev před soudem nebudou smět přenášet televize ani další média v přímém přenosu, a to s ohledem na pozůstalé a přeživší. Norská veřejnoprávní televize NRK bude celý proces s Breivikem natáčet, ale odvysílá jen vybrané části, jako například čtení obžaloby v první den soudu v pondělí 16. dubna, napsal norský deník Verdens Gang.

O zákazu přímého přenosu atentátníkova projevu rozhodl v březnu oblastní soud, který zamítl stížnost norských médií. V pátek rozhodnutí potvrdil nejvyšší soud. Možnost sledovat celý soud v přímém přenosu budou mít jen pozůstalí a přeživší masakru v soudních budovách v 18 městech Norska (včetně Osla).

Norská metropole připravuje v souvislosti s největším soudním procesem v poválečné historii Norska přísná bezpečnostní opatření. Ta budou podle osloské policie obdobná, jako když do norské metropole přijel převzít Nobelovu cenu za mír americký prezident Barack Obama.

Jak uvedl deník Aftenposten, budovu soudu a okolí bude hlídat množství ozbrojených policistů v uniformách i v civilu. Sedm ulic bude zcela či částečně uzavřeno pro osobní dopravu a veřejnost byla vyzvána, aby se držela stranou této části města. Lidé, kteří budou vcházet do budovy soudu, budou podléhat kontrole, jaká bývá na letištích, včetně detektoru kovu, rentgenu, a prohlídky zavazadel.

Breivik bude každý den převážen do soudní budovy z věznice Ila, která se nachází asi 13 kilometrů od centra Osla. Trasa opancéřovaného automobilu s obžalovaným bude každý den jiná, aby se snížilo riziko útoku na atentátníka či jeho útěku. Obžalovaný bude dopraven nejprve do suterénu soudní budovy, odkud vyjede s policejním doprovodem výtahem do druhého poschodí, které je celé vyhrazeno pro proces s Breivikem. V sále 250, kde bude jednání probíhat, bude Breivik sedět zády k oknům a bude chráněn neprůstřelným sklem.

Začíná soud s norským atentátníkem Breivikem, hrozí mu 21 let

V pondělí začne dlouho očekávaný soud s norským pravicovým extremistou Andersem Behringem Breivikem, který loni v červenci zabil v Oslu a na přilehlém ostrově Utöya 77 lidí. Breivik, jehož norská prokuratura obžalovala z teroristických činů, se k útokům přiznal a hrozí mu trest 21 let vězení. Soudní proces potrvá asi deset týdnů.

Stěžejním tématem soudního jednání bude, zda masakr spáchal mentálně vyšinutý jedinec, nebo člověk reprezentující sílící nespokojenost s norskou otevřeností vůči přistěhovalcům. Soudcům v rozhodování o duševním zdraví obžalovaného měl pomoci názor psychiatrů, ti ale ve dvou nezávislých zprávách dospěli k opačným závěrům. V první expertize loni na podzim dvojice psychiatrů uvedla, že Breivik trpí paranoidní schizofrenií, a byl i v době činu nepříčetný. V tom případě by nemohl být trestně odpovědný a byl by umístěn na psychiatrické klinice.

Zpráva ale vyvolala vlnu rozhořčení u lidí, kteří atentáty přežili, i u norské veřejnosti. Kritici poukazovali na to, že tak dobře naplánované činy nemohl provést šílenec. Breivik se totiž připravoval několik let na útoky, při nichž 22. července nejprve před úřadem norské vlády v centru Osla nastražil nálož, jejíž výbuch si vyžádal osm mrtvých, a poté na táboře mládežnického křídla vládnoucí Norské strany práce na ostrově Utöya postřílel 69 lidí.

V lednu proto soud nařídil vypracování nové psychiatrické zprávy. Podle dokumentu, který byl odevzdán 10. dubna, je Breivik svéprávný a může jít do vězení. U Breivika se podle zprávy projevuje disociální porucha osobnosti a narcisismus, což však na rozdíl od paranoidní schizofrenie není diagnóza, jež by vedla ke zbavení trestní odpovědnosti, napsal norský deník Verdens Gang.

Podle Breivikova obhájce Geira Lippestada bude vzhledem k neshodě psychiatrů klíčová výpověď obžalovaného a jeho chování u soudu. Prostor k objasnění svých motivů dostane Breivik příští týden od úterka do pátku. Lippestad předem varoval, že jeho klient rozhodně svých činů nebude litovat, ale naopak si patrně postěžuje, že nezašel ještě dál.

U soudu bude podle norských médií svědčit i 61 osob, které atentáty přežily. Mezi svědky obhajoby bude pak předvolána řada kontroverzních osobností norské politické scény. Je mezi nimi kupříkladu radikální islámský duchovní mulla Krekar, který si odpykává pětiletý trest vězení, či bývalý vůdce ultrapravicové Strany pokroku Carl I. Hagen. Obhajoba chce jejich vystoupeními u soudu dokázat, že válka mezi islámem a Západem je skutečná a že není jen výplodem Breivikovy choré mysli.

Breivik, který své činy spáchal ve jménu boje proti multikulturalismu norské společnosti a obecně islamizaci Evropy, si podle svých obhájců přeje být považován za duševně zdravého, aby bylo bráno vážně politické poselství zveřejněné v jeho 1500stránkovém ideologickém manifestu. Obhájci budou na žádost svého klienta prosazovat fakt, že je duševně v pořádku, i když to pro Breivika může znamenat ten nejpřísnější trest.

Maximální délka trestu vězení, a to i za zločiny jako vražda či terorismus, je v Norsku 21 let. U násilných zločinců, u nichž je riziko opakování činů, ale může soud udělit zvláštní formu trestu zvanou „forvaring“. I zde je maximální hranice 21 roků vězení, ale po této době může soud opakovaně zadržování odsouzeného prodloužit vždy o pět let. To je podle televize TV2 norská verze doživotního vězení a také varianta, k níž podle řady právnických expertů soud dospěje.

Soud s Breivikem, který začíná v pondělí v 9:00 SELČ přečtením obžaloby, je největším soudním procesem v poválečné historii Norska. V Oslu byla přijata výjimečná bezpečnostní opatření, která prý budou obdobná, jako když do norské metropole přijel převzít Nobelovu cenu za mír americký prezident Barack Obama. Případ bude na místě sledovat na 800 reportérů z více než 200 redakcí z Norska i ze zahraničí a norské veřejnosti, pro niž se datum 22. července stalo traumatickým pojmem jako 11. září pro Američany, se již nyní nelíbí „mediální cirkus“, který se kolem soudu rozpoutal.f

Autor: ČTK

15.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Radek Vondráček
2 9

Hnutí ANO navrhne na předsedu Sněmovny Vondráčka

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
44 9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Grémium ČSSD naplánovalo mimořádný sjezd. Bude v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO. Podle Chovance grémium řešilo technické věci, ale také taktiku pro jednání.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Extraliga po 16. kole: Zlín slavil v mocném finiši. Vondrka odbrzdil Piráty

/FOTOGALERIE/ Že na vítězství stačí necelé tři poslední minuty zápasu doma ukázali hokejisté Zlína v mocném finiši. Zlínští hostili Liberec, který v samém závěru pohodlně vedl 2:0. Jenže Zlín v 58. minutě snížil Robertsem Bukartsem a v čase 59:44 vyrovnal Freibergs. Obě branky dali domácí při hře bez brankáře. V následném prodloužení vystřelil Beranům dva body Honejsek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení