Kim Hjon-i, které údajně Kim Čong-unův otec Kim Čong-il v roce 1987 nařídil útok na letadlo, v němž zahynulo 115 lidí, je přesvědčená, že nový vůdce ještě neupevnil svou moc po smrti Kim Čong-ila v prosinci 2011.

„Kim Čong-un je příliš mladý a příliš nezkušený," řekla australské televizní stanici ABC v exkluzivním rozhovoru ze Soulu, kde žije na přísně utajeném místě obklopená osobními strážci. „Bojuje o získání plné kontroly nad armádou a její loajalitou. To je důvod, proč navštívil tolik vojenských základen – aby posílil podporu."

KLDR v posledních týdnech stupňuje rétoriku proti Jižní Koreji a USA a v úterý Pchjongjang varoval, že Korejský poloostrov směřuje k „termonukleární válce". Severokorejský režim vyzval k evakuaci zahraniční diplomaty v KLDR i všechny cizince v Jižní Koreji.

Poslušnost obyvatel

Podle Kim Hjon-i ale severokorejské vyhrožování dává jistým způsobem smysl. „Severní Korea využívá svůj jaderný program, aby udržela poslušnost svých obyvatel a přiměla Jižní Koreu a USA k ústupkům," prohlásila.

Špionka byla dopadena v roce 1987 v Bahrajnu krátce poté, co vystoupila při mezipřistání z letadla startujícího z Bagdádu, v němž ve schránce na palubní zavazadla nechala nálož, která poté letadlo zničila. Zadržena byla, když se s dalším agentem pokusila odjet z Bahrajnu na falešné japonské pasy.

Oba okamžitě spolkli kapsle s kyanidem. Její kolega na místě zemřel, ale Kim přežila a byla převezena do Soulu, kde se přiznala a nakonec dostala milost. Napsala knihu s názvem Slzy mé duše, v níž vylíčila výcvik v severokorejské škole pro špiony, a výtěžek věnovala rodinám obětí svého pumového útoku. Provdala se za jednoho ze svých osobních strážců, ale nadále žije v obavě, že ji kdykoli mohou dostat severokorejští zabijáci.