Burkiny jsou prostředkem k začlenění praktikujících muslimek do společnosti, jejich prostřednictvím si také mohou vychutnat požitek z pobytu na pláži, tvrdí jejich tvůrkyně Aheda Zanettiová.

Osmačtyřicetiletá Australanka libanonského původu říká, že před více než deseti lety navrhla tyto plavky, aby si muslimky mohly užít pobytu na pláži a současně neporušovaly principy svého náboženství. „Pláž, surfování, slunce a sport jsou součástí australské kultury. Cítila jsem, že mi všechny tyto aktivity byly v mládí odpírány," říká návrhářka, která chodí zahalená i po ulici. Nápad na vytvoření burkin dostala, když sledovala, jak její neteř hraje nohejbal. Zanettiová otevřela první obchod v Sydney s burkinami v roce 2005. Od té doby prodala tato matka tří dětí více než 700 000 těchto plavek a podle médií vydělala miliony dolarů. Když se burkiny objevily na sydneyské pláži Cronulla, vyvolalo to potyčky mezi mládeží blízkovýchodního původu a australskými bělochy. Násilnosti zemi šokovaly a vedly mimo jiné místní sdružení záchranářů, aby se zaměřilo také na nábor muslimů. Zanettiová od nich dostala objednávku na burkiny ve žluté a červené, tedy v barvách záchranářské asociace.

Burkiny dovolují i Siham Karraové-Hassanové znovu se koupat v bazénu. Před dvěma desetiletími ji z koupaliště vyhnali, protože nesměla nosit do vody oblečení vyrobené z bavlny.