Úzký pás země při východním břehu řeky Dněstr obydlený asi půlmilionem etnických Rusů čekají prezidentské volby 11. prosince. Samostatnost Podněstří vyhlášenou po rozpadu SSSR žádný stát světa neuznal, ale snahy o vyřešení jeho sporu s Moldavskem byly zatím marné.

Sedmdesátiletý Smirnov vládl Podněstří dlouhých dvacet let, ale v polovině října dostal z Kremlu jednoznačný signál, aby v příštích volbách nekandidoval. Rusko v krátkém konfliktu počátkem 90. let Podněstří vojensky podpořilo a dodnes tam udržuje nevelkou vojenskou posádku. Enkláva je na Rusku ekonomicky závislá a bez jeho vojenské podpory by svou "samostatnost" neobhájila.

Moskva minulý měsíc otevřeně vyhlásila, že jejím prezidentským kandidátem je bývalý šéf podněsterského parlamentu Anatolij Kaminskij. Jednašedesátiletý politik má sice "samostatnost" Podněstří ve svém programu stejně jako Smirnov, v diplomatických prostředcích a politickém slovníku je ale obezřetnější.

Oficiální seznam prezidentských kandidátů

Po oznámení Kaminského kandidatury a preferencí Moskvy dal Smirnov obratem najevo, že nehodlá složit zbraně. Podněsterská volební komise zveřejnila oficiální seznam prezidentských kandidátů, v němž Smirnovovo jméno figuruje. Jeho kandidaturu svými podpisy podpořilo údajně přes 11.000 lidí.

Konflikt se vyhrotil natolik, že Rusko začalo hrozit hospodářskými sankcemi. Kreml našel i jiné slabé místo svého bývalého oblíbence: podle zpráv listu Kommersant bylo v Moskvě zahájeno vyšetřování Smirnovova mladšího syna Olega, který žije v Rusku. Je údajně podezřelý, že zpronevěřil 160 milionů rublů (skoro 100 milionů korun) ruské humanitární pomoci určené obyvatelům Podněstří.

Ruský hlavní hygienik Gennadij Oniščenko zároveň pohrozil, že Rusko zastaví dovoz podněsterského alkoholu, který je pro region hlavním exportním artiklem. Tamní víno není podle Oniščenka pro hrdla ruských spotřebitelů dost kvalitní.

Podle průzkumů veřejného mínění je nehledě na odpor Moskvy Smirnov ve volbách favoritem. Letos v červnu sice podněsterský parlament schválil ústavní novelu, která výkon prezidentské funkce omezuje dvěma mandáty. Smirnov, který byl prezidentem čtyřikrát, ale tvrdí, že novela nemá zpětnou platnost.