Zpravodajský výbor amerického senátu uvedl, že získal nové informace, které doplní zprávu odpovědných orgánů z roku 2017. V ní mimo jiné stálo, že „ruský prezident Vladimir Putin si objednal kampaň, jež se zaměřovala na prezidentské volby v USA. Měla za úkol podkopat veřejnou víru v demokratický proces a znevážit Hillary Clintonovou,“ uveřejnila vloni stanice NBC News.

Donald Trump
Spojené státy nejsou světové prasátko, řekne prezident Trump dalším členům NATO

Putin a ruská vláda prý navíc jednoznačně vyjádřili svou náklonnost ke Trumpovi. K novým informacím, o nichž v návaznosti na vyjádření amerického senátu napsal britský The Guardian, nebyl nicméně poskytnut žádný konkrétní popis.

„Výbor zjistil, že konečná rozhodnutí, která vydala analýza zpravodajské komunity, se zakládají na silných argumentech,“ stojí v prohlášení. Donald Trump jakékoli nařčení dlouhodobě odmítá a označuje jej za "hon na čarodějnice".

Vladimír Putin a Donald Trump
Putin nebude s Trumpem jednat o Krymském poloostrovu, uvedl Kreml

Do vyšetřování se zapojil i zvláštní zpravodaj Robert Mueller, který zkoumá, zdali k určité dohodě nemohlo dojít přímo mezi Rusy a samotnými členy Trumpovy kampaně. Už v minulosti informoval o usvědčení tří z nich ze lži vyšetřovatelům FBI. Paula Manaforta, vedoucího Trumpovy prezidentské kampaně, pak v blízké době čeká proces mimo jiné za úniky na daních a konspiraci proti USA.

Demonstrace proti rozdělování rodin nelegálních migrantů.
Protest proti Trumpovi skončil zatýkáním. Policie zadržela téměř 600 lidí

Vloni se ke kauze vyjádřili i zástupci FBI a CIA, kteří uváděli, že obě organizace mají v závěr o Putinově podpoře Trumpovi „vysokou důvěru“. Podpořil je i Richard Burr, zástupce výboru a člen sněmovny, jenž „nevidí žádný důvod k jejich zpochybňování“.

Paul Manafort
Televize ABC lhala o exšéfovi Trumpovy kampaně. Tvrdila, že zabil pět lidí