Osmnáct firem chce založit Nadaci 10. dubna, která bude mít k dispozici nejméně 3,6 milionu zlotých (23,5 milionu korun).
"Jsme přesvědčeni, že jako podnikatelé v Polsku musíme udělat něco pro děti, na které tragédie dopadla nejtvrději, které v ní ztratily rodiče," cituje ve středu list Rzeczpospolita šéfa společnosti Telekomunikacja Polska Macieje Wituckého. "Okolo 40 dětí se ocitlo ve velmi těžké situaci," dodal.
Například místopředseda Sejmu za konzervativní stranu Právo a spravedlnost Krzysztof Putra byl otcem osmi dětí. Jeho manželka nemá zaměstnání, stará se o chod domácnosti.
Na vzniku Nadace 10. května se podílejí dále například největší polská pojišťovna PZU, softwarová firma Asseco Poland, Fiat Group, elektrárenská společnost PGE nebo většinový vlastník českého petrochemického holdingu Unipetrol PKN Orlen. "Nijak to nesouvisí s reklamou, polské firmy na takové gesto mají," řekl deníku Rzeczpospolita zástupce jedné ze zúčastněných společností. "Je to naše povinnost," myslí si. Není vyloučeno, že do nadace vstoupí i střední a malé podniky.
Sociální podpora všem postiženým rodinám
Děti, jež v letecké katastrofě u Smolenska ztratily jednoho z rodičů, by podle současných plánů měly od Nadace 10. dubna dostávat 2000 zlotých měsíčně do doby, než dosáhnou plnoletosti, nebo dokud nedostudují. Nadace chce ale pomáhat například i sirotkům po policistech nebo hasičích, kteří zahynou při výkonu služby.
Polská vláda každé rodině, která při smolenské katastrofě někoho ztratila, poslala 40.000 zlotých. "Žádná rodina nebude ponechána svému osudu," slíbil v úterý mluvčí vlády Pawel Graś. Každá rodina, jíž se katastrofa dotkla, má koordinátora, který jí má pomáhat s vyřizování formalit na úřadech, organizací pohřbu nebo se získáním sociální podpory.
Ministerstvo školství připravuje stipendia pro sirotky, ministerstvo vnitra chce zase pomoci pozůstalým po devíti obětech z Kanceláře ochrany vlády (BOR). Poslanci podporují blízké svých tragicky zahynulých kolegů, nejčastěji jim dávají peníze, jídlo a léky.