O obratu v případu informoval ruský list Kommersant. Opětovné získání peněz však není vůbec jisté.

Vyjádření PPFI se ČTK dosud získat nepodařilo, dříve se skupina od celého případu distancovala, že s ním nemá nic společného. Zmiňovaná suma pocházela od soukromé společnosti jednoho z manažerů, která v případu vystupuje jako poškozená strana.

PPFI v květnu 2007 odkoupila od ruského podnikatele Alexandra Mamuta 38,46 procenta akcií jedné z největších ruských pojišťoven Ingosstrach. Miliardář Oleg Děripaska, ovládající v Ingosstrachu více než šedesátiprocentní podíl, se vzápětí snažil rozmělnit podíl menšinových akcionářů zvýšením základního kapitálu. Děripaskovy pokusy sice u soudů ztroskotaly, ale konflikt mezi akcionáři dodnes pokračuje.

V počátečním stádiu sporu moskevská podnikatelka Jekatěrina Alabužinová, vystupující i pod jménem Jekatěrina Vavilovovová, se podle verze vyšetřovatelů inspirovala mediálním rozruchem a rozhodla se vydělat. Konkrétně slibovala zástupci PPFI, že do řešení konfliktu zapojí vysoce postavené představitele Kremlu, údajně operovala i jménem nynějšího vicepremiéra Igora Sečina.

„Martin Schaffer s nabídkou souhlasil a zaslal Alabužinové peníze z účtu své kyperské firmy Zafarino Holding. Ale zakrátko čeští podnikatelé zjistili, že byli podvedeni, a do pátrání po podvodnících zapojili justiční orgány,“ poznamenal Kommersant.

Alabužinovou se podařilo zatknout letos v březnu v jedné moskevské restauraci, kde zrovna obědvala s jedním nejmenovaným, vysoce postaveným policistou. Soud souhlasil s uvalením vazby. Podnikatelka dlouho odmítala přiznat vinu, ale nyní podle listu přistoupila na dohodu s vyšetřovateli. Vinu plně přiznala a poskytla svědectví proti svým společníkům v aféře, Viktoru Korovinovi, který při jednáních vystupoval jako údajný policejní generál a momentálně je stíhán i za další podvody, a moskevskému podnikateli Michailu Urazajevovi. Podle Alabužinové vylákané miliony prý pomohly Urazajevovi splatit bankovní dluhy.

Za pozoruhodné na celém případu Kommersant pokládá, že Zafarino Holding nyní doufá, že Alabužinová na svobodě pomůže firmě v navrácení peněz. Ale vyšetřování případu mezitím vedlo ke konfliktu mezi vyšetřováním a prokuraturou; nedávno totiž zástupce moskevského prokurátora Alexandr Kozlov zpochybnil soudní konfiskaci Urazajevových aktiv a poškozená strana se vzápětí stěžovala generální prokuratuře, že prokurátorovo počínání může celý případ rozložit.