Jednotky pohraniční stráže oblečené v zásahové výstroji vytvořily v blízkosti plotu oddělujícího území Spojených států a Mexika živou bariéru a účastníky demonstrace vyzvaly, aby se k hranici nepřibližovali. Celkem 32 demonstrantů, kteří výzvu neuposlechli, skončilo v poutech. 

Tábor středoamerických migrantů rozmočil déšť
Uprchlíci se vrátili do mexické Tijuany. Tábor u hranic jim rozmočil déšť

Mluvčí americké pohraniční stráže Eduardo Olmos uvedl, že 31 lidí bylo zatčeno pro podezření z nedovoleného vstupu a jeden člověk byl zadržen kvůli útoku na jednoho z pohraničníků. Demonstrace nedaleko amerického San Diega se zúčastnily zhruba tři stovky lidí, ve velké míře z řad křesťanských, islámských i židovských duchovních a komunit původních severoamerických obyvatel.

Zdroj: Youtube

„Vyrazit požehnat dětem, matkám a otcům, kteří hledají bezpečí před velmi obtížnými a nelidskými podmínkami, je správné a lidské,“ uvedla biskupka Minerva G. Carcano. „Jak se v tuhle chvíli zachováme rozhodne o tom, jakým směrem se budeme jako národ ubírat.“

Pomalé úřady

Američtí pohraničníci museli v pondělí řešit již druhý incident od listopadového příjezdu více než šesti tisíc migrantů z Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru. Proti mexickým demonstrantům házejícím kamení použili 25. listopadu slzný plyn a na několik hodin uzavřeli nejvytíženější hraniční přechod mezi oběma zeměmi.

Tisíce uprchlíků prozatím přežívají v provizorních stanových městečkách na území Tijuany. Řadu z nich přitom čeká několik týdnů, nebo dokonce měsíců dlouhé čekání v Mexiku, než budou moci požádat o americký azyl. Spojené státy vyřizují podle agentury AP pouze asi 100 žádostí za den. 

Středoameričtí migranti na americko-mexické hranici
Mexiko vyhostí 500 migrantů, kteří se násilím pokusili dostat do USA