Ještě ráno nebylo jasné, zda a nakolik se do programu loučení s jednou z nejvýraznějších tváří ruské opozice budou vměšovat ruské úřady. Komplikace přitom provázely přípravy pohřbu: Navalného tým uvedl, že měl problémy s nalezením místa pohřbu či se zajištěním pohřební služby, která by převezla zesnulého.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová dnes dopoledne uvedla, že ruské úřady ani po několika hodinách nepředaly rodině tělo Navalného, krátce na to však rakev s pozůstatky opozičního politika zamířila na zhruba hodinovou cestu z márnice do zvoleného svatostánku v moskevské čtvrti Marjino. Tam po poledni SEČ začala pieta, které se účastnili podle agentury AP mimo jiné Navalného matka i otec. Julija Navalná se s manželem rozloučila na sociálních sítích, do Ruska nepřijela. Spolu s dcerou a synem zůstává podle médií z bezpečnostních důvodů v zahraničí.

Vdova po Navalném Julija vystoupila v europarlamentu. Co zaznělo? 

Vdova po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném Julija Navalná vystoupila ve středu 28. února s projevem před Evropským parlamentem.
Manželka Alexeje Navalného Julija v europarlamentu: Putin je krvavý zločinec

Samotná pieta byla velmi krátká, uvedli Navalného spolupracovníci. Ruské úřady podle nich vyvíjely tlak na duchovní, aby poslední rozloučení, během kterého Navalnyj podle pravoslavných zvyků ležel v otevřené rakvi, proběhlo co nejrychleji.

Navalnyj byl pak pochován v hrobě u vchodu do Borisovského hřbitova. Přítomna byla jeho rodina či diplomaté. Hrobníci rakev do země spustili za zvuků skladby My Way amerického zpěváka Franka Sinatry a hudby z amerického snímku Terminátor.

Pohřeb Alexeje Navalného, 1. března 2024Pohřeb Alexeje Navalného, 1. března 2024Zdroj: ČTK

I Borisovský hřbitov, stejně jako předtím chrám Ikony Matky Boží, byl obehnaný zátarasy a obklopený množstvím policistů. Současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký, který se s hrstkou dalších představitelů zahraničních zastupitelských úřadů pohřbu zúčastnil, ČTK popsal, že musel hodinu před uložením rakve do hrobu projít bezpečnostními rámy; krátce na to policie přestala na hřbitov pouštět další lidi. „Byla to atmosféra smutku, dojetí,“ řekl diplomat, podle kterého ale rozhodně nebylo z davu cítit odevzdání. Loučení ukázalo, že obyčejným lidem není lhostejné, co se v Rusku děje, a že nesouhlasí s poměry v zemi, uvedl Čistecký v prohlášení českého ministerstva zahraničí.

Smrt Alexeje Navalného nadále obestírá řada otázek:

Kolem smrti lídra ruské opozice Alexeje Navalného je mnoho otazníků.
Smrt Navalného: Objevují se nové detaily i teorie. Spekuluje se o ráně do srdce

Borisovský hřbitov se dnes podle oficiálního rozpisu měl zavřít v 17:00 moskevského času (15:00 SEČ). Okolními ulicemi ale i po této hodině proudily davy lidí, z nichž někteří přišli ze zhruba 2,5 kilometru vzdáleného prostranství před chrámem, ve kterém se konala pieta. Poté, co se rakev s opozičníkovým tělem po obřadu vydala ke hřbitovu, zamířilo procesí truchlících stejnou trasou. Tisíce lidí přitom vykřikovaly protiválečná hesla i politikovo jméno.

Navalnyj, který odhaloval korupci na vrcholu ruského režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice. Podle ruských úřadů náhle zemřel v polovině února v trestanecké kolonii za polárním kruhem, kde si odpykával mnohaletý trest. Na jeho úmrtím listu stojí, že zemřel z přirozených příčin. Ruská opozice i řada západních představitelů klade vinu za Navalného úmrtí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Kreml popřel, že by se na smrti opozičního předáka podílel stát.

Varování Kremlu 

Kreml v pátek varoval před postihem za nepovolená shromáždění v den pohřbu Navalného. „Upozorňujeme, že existuje zákon a ten je nutné dodržovat. Jakákoliv nepovolená shromáždění poruší zákon. A ti, kteří se jich zúčastní, ponesou zodpovědnost, opět v souladu s platnými zákony,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS.

Podle ní se mluvčího vyjádření týkalo výzev, aby v den pohřbu lidé přišli ke spontánně vytvořeným památníkům Navalného. Poskytnout zhodnocení Navalného jako politika mluvčí odmítl. Dodal, že nemá co říci Navalného rodině, napsala agentura Reuters.