Americká podnikatelka českého původu Trumpová zemřela ve čtvrtek v New Yorku ve věku 73 let. Příčinou smrti bylo podle newyorského úřadu hlavního soudního lékaře zranění, které utrpěla zřejmě při pádu. Podle něj šlo o nehodu. Policie již ve čtvrtek uvedla, že Trumpová byla nalezena ve svém bytě na schodech a že není podezření na cizí zavinění.

Haskellová deníku New York Post řekla, že pohřeb se uskuteční 20. července v kostele svatého Vincenta na Manhattenu. O stejném datu a místu s odvoláním na své zdroje informovaly i některé další americké zpravodajské weby.

Ivana Trumpová na pražském Plese v opeře v únoru 2009
Našli ji na schodech. Příčinou smrti Ivany Trumpové byla nehoda, zjistil lékař

Deník také napsal, že před domem, kde Trumpová žila, se i v sobotu shromažďovali lidé, kteří ji měli rádi a kteří tam nosí květiny. "Byl to pro mě šok, když jsem se dozvěděla o její smrti," citoval deník třiašedesátiletou zubařku, která přišla v sobotu k domu se zlatým retrívrem, poklekla a pomodlila se.

Rodačka ze Zlína

Trumpová, za svobodna Zelníčková, se narodila 20. února 1949 ve Zlíně v rodině architekta. Poprvé se vdala za lyžaře s rakouským pasem Alfreda Winklmayra. Posléze v Kanadě pracovala jako modelka, po příchodu do New Yorku se seznámila s Trumpem, jehož si v roce 1977 vzala. Měla s ním tři děti: Donalda mladšího, Ivanku a Erika.

Manželé spolu podnikali, stavěli hotely a kasina. Sňatek ukončil bouřlivý rozvod v roce 1992, nicméně v posledních letech měla Trumpová s exmanželem přátelské vztahy a v roce 2016 podporovala jeho kandidaturu na prezidenta Spojených států.

Ivana Trumpová a Donald Trump v roce 1988
Byla to cílevědomá černovláska, vzpomíná na školní léta Trumpové její spolužačka

Do Česka se Trumpová ráda vracela, byla například členkou poroty na finále České Miss, objevila se na Plesu v opeře či na mistrovství světa v lyžování v Liberci. V roce 1990 doprovodil Trumpovou na cestě do tehdejšího Československa i Trump, účastnili se tehdy pohřbu jejího otce.