Agent GRU navštívil v době krátce před pokusem o vraždu Skripala městečko Salisbury, aby svým dvěma kolegům poskytl důležité informace a připravil půdu pro dovezení nervového plynu do Velké Británie. Vyšetřovatelé březnového incidentu, který později neúmyslně způsobil otravu dvojice civilistů a jednoho z nich připravil o život, nyní potvrdili, že znají jeho totožnost. Prozatím však další podrobnosti nezveřejnili.

Podle britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta se Rusové pokusili o likvidaci nepohodlného bývalého agenta proto, že se jim v roce 2005 podařilo uniknou obvinění z otravy bývalého důstojníka sovětských a ruských zpravodajských služeb Alexandera Litviněnka, který byl ostrým kritikem prezidenta Vladimira Putina.

„To je také důvod, proč byla tentokrát reakce premiérky Theresy Mayové naprosto odlišná,“ uvedl Hunt v rozhovoru pro Sky News. Kreml podle něj neočekával, že 28 zemí světa v reakci na obvinění vyhostí ze země více než 150 ruských diplomatů.

Plukovník Čepiga

Ministr své komentáře pronesl jen krátce poté, co se podařilo odkrýt skutečnou totožnost jednoho z atentátníků, který používal krycí jméno Ruslan Boširov. Ve skutečnosti se jedná o několikrát vyznamenaného plukovníka GRU Anatolie Vladimičoviče Čepigu. 

Neznámá zůstává i nadále identita druhého z podezřelých mužů, Alexandera Petrova. Podle deníku Daily Telegraph s největší pravděpodobností používal kombinaci pravého křestního jména a falešného příjmení.

Třetí z agentů měl v případu sehrát klíčovou roli. Průzkumná mise poskytla dvojici atentátníků důležité informace, jako například přesné rozložení domů v ulici, Skripalovy zvyklosti nebo dveře, které používá ke vstupu do objektu.

„Jsem přesvědčený, že čekali na příjezd Julie, aby si byli jistí, že Skripal se bude nacházet v salisbury. Dlouhodobé sledování by představovalo dlouhodobé riziko a mohlo by vzbudit podezření,“ myslí si bezpečnostní expert Sergej Migdal. „Nyní už víme, že existuje spojitost mezi důstojníky GRU a sérii výrobních čísel pasů. Policie je jistě porovnala se záznamy hraničních kontrol.“

Čečensko a Ukrajina

Podle bývalého příslušníka britské zpravodajské a bezpečnostní služby Philipa Ingrama do sebe všechny důkazy zapadají. „Je logické, že byl k realizaci útoku vybrán právě Čepiga, který byl vyznamenán jako hrdina Ruské federace. Je to vysoce oceňovaný důstojník, jehož kariéra byla jistě úzce sledovaná a proto je logické, že byl vybrán k provedení podobné mezinárodní operace, kterou musel osobně schválit prezident Vladimir Putin,“ uvedl.

„Jeho velitel, generálplukovník Igor Korobov, získal ocenění hrdiny Ruské federace až o tři roky později, což ukazuje, jak významným teprve 39letý Čepiga je. Vzhledem k jeho věku jde o raketový růst, očividně byl považován za stoupající hvězdu,“ dodává Ingram, podle nějž se Čepiga s největší pravděpodobností účastnil operací v Čečensku i na východě Ukrajiny.