Podle tureckého listu se tamní vláda „za žádnou cenu“ nevzdá nové zásilky stíhaček, která byla dojednána na červen letošního roku. Za určitých okolností je proto možné, že si místo amerických stíhaček F-35 pořídí neviditelné letouny Su-57. A to „za polovinu ceny“ jejich konkurence.

Ruská agentura RIA Novosti však později s odvoláním na svůj zdroj v tureckém obranném průmyslu informovala, že se zpráva o Su-57 jako náhradě za F-35 opírá pouze o názory expertů, nikoli státních představitelů.

Nový čínský stíhač J-20
Čína dostihla USA. Do aktivní služby vstoupily „neviditelné“ stíhačky J-20

„Nákup stíhaček Su-57 tureckou armádou sice nevylučuji, zatím to ale vypadá spíše jako politický signál, který Ankara vyslala do Washingtonu,“ řekl agentuře RIA Novosti ředitel Centra pro analýzu světového obchodu se zbraněmi (CAMTO) Igor Korotčenko.

Zrušením dodávek zbraní turecké armádě začala americká vláda hrozit v reakci na uzavření dohody o nákupu raket S-400, k níž mezi Ankarou a Moskvou došlo loni v prosinci.  Podle ní si Turecko od Ruska koupí čtyři baterie protivzdušné obrany S-400 za cenu 2,5 miliardy dolarů (přibližně 52 miliard korun). K dodávce raket by přitom mělo dojít už v červenci 2019.  

Uzavření této dohody již dříve kritizovali zástupci USA i NATO. Nelíbí se jim nejen skutečnost, že druhá největší armáda NATO bude závislá na ruské výzbroji, ale i to, že smlouva byla podepsána navzdory platným protiruským sankcím.

Stíhačka MiG-31. Ilustrační snímek
Rusové otestovali novou nadzvukovou raketu Kinžal