Prezident Trump se se zákonodárci v jejich novém složení sešel dnes poprvé. Téma setkání přitom bylo nasnadě. V důsledku patové situace, kterou vyvolal spor ohledně peněz pro avizovanou zeď na ochranu hranic s Mexikem, odmítl Senát na popud šéfa Bílého domu schválit dočasný rozpočet, na jehož základě fungují americké úřady.

Během čtvrtka sice Sněmovna reprezentantů na své schůzi odsouhlasila dva návrhy, na jejichž základě tento režim ukončuje, Trump nicméně médiím sdělil, že je připraven je oba nechat vetovat.

Jednání s demokraty prý bylo „velice produktivní“, vzápětí však přítomným novinářům potvrdil, že svůj záměr ohledně potenciálního ponechání úřadů bez finančních zdrojů klidně i na několik let myslel zcela vážně.

„To jsem řekl, rozhodně jsem to řekl,“ zdůraznil Trump. „Nemyslím si, že se tak stane, ale jsem na to připraven.“

„Jsem velmi pyšný na to, co dělám. Nenazývám to odstávkou, nazývám to děláním toho, co je potřeba udělat pro blaho a bezpečnost naší země,“ dodal.

Do nouzového režimu byly americké úřady nuceny „přepnout“ počínaje 22. prosincem loňského roku poté, co byly odstřiženy od vládních zdrojů. Na 800 tisíc tamních úředníků zůstalo bez výplaty, přičemž téměř polovina z nich dostala neplacené volno. Mezi nejvíce postižené instituce patří například Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).