Dokument z dílny ultrakatolické Ligy polských rodin ale v Sejmu neprošel. Mnoho Polek při tom trnulo. Síly dvou táborů poslanců byly vyrovnané. Ženy si oddychly, až když se poslanci rozcházeli bez výsledku.

Zamítnutý návrh hovořil o zákazu potratů jemnější řečí. „Přirozená a nezcizitelná důstojnost náleží každému od chvíle početí,“ stálo v něm. Vedl by však k totálnímu zákazu interrupcí. Potřebnou dvoutřetinovou podporu poslanců ale po bouřlivé diskusi nedostal.

„Jsem zklamaný, že jsme se na ničem nedohodli,“ prohlásil při odchodu z parlamentu premiér Jaroslaw Kaczyński. On sám podal návrh na mírnější úpravu ústavy, která by automaticky interrupce nezakazovala.

Téma je však v Polsku pořád horké. Roman Giertych z ultrakatolické Ligy polských rodin včera šokoval polskou veřejnost dalším návrhem. Chce zakázat rozvody manželství.

Parlament by měl podle něj přijmout takzvanou chartu práv polských rodin, podle níž pouze manželé mají poslání dávat život, nelze vykonávat umělá přerušení těhotenství, ani sterilizace.

Polsko už nyní má jeden z nejpřísnějších protipotratových zákonů. Policejní komanda už několikrát dokonce vtrhla do ordinací gynekologů a zatkla je ve chvíli, kdy se k zákroku připravovali a ženy byly připravené na gynekologickém křesle.