Obhájce Romana Polanského ve středu požádal soud v Los Angeles, aby světoznámého amerického režiséra stíhaného za sex s nezletilou odsoudil v nepřítomnosti. Soudce Peter Espinoza stanovil termín slyšení, jež má o žádosti obhájce Chada Hummela rozhodnout, na 22. ledna a obhájce vyzval, aby zdůvodnění žádost předložil písemně, oznámila agentura Reuters.

Žaloba už naznačila, že by se mohla postavit proti jakémukoli pokusu o odsouzení Polanského, aniž by se vrátil do Los Angeles. Případ starý 33 let se nyní vrátil před soud poté, co odvolací soud minulý měsíc zamítl žádost obhájců Polanského, aby americká justice zastavila jeho soudní stíhání.

Šestasedmdesátiletý Polanski, který si získal světovou proslulost snímky jako Čínská čtvrť, Rosemary má děťátko a Pianista, nyní v domácím vězení ve Švýcarsku čeká, jak švýcarské soudy rozhodnou o jeho eventuálním vydání do USA. Podle švýcarského ministerstva spravedlnosti by se mělo rozhodnout v nejbližších týdnech.

Polanski by v USA mohl dostat dva roky vězení, původně to ovšem bylo až 50 let. Režisér byl už v USA za svůj čin soudně stíhán, ale uprchl v roce 1978 do Francie. Nikdy pak už se do USA nevrátil. Polanského zatkla loni 26. září ve Švýcarsku policie na americký zatykač, když přijel na filmový festival.

Začátkem prosince byl z vazby na kauci propuštěn do domácího vězení na svou chatu v Gstaadu, kde je střežen elektronickým monitorovacím systémem. Jeho někdejší sexuální oběť několikrát žádala, aby byl Polanski zbaven obvinění. Nová publicita jí podle jejího advokáta působí zdravotní potíže a problémy na pracovišti.