Podle zahraničních agentur to oznámilo švýcarské ministerstvo spravedlnosti. Ve svém horském domě bude slavný filmař čekat na rozhodnutí, zda ho Bern vydá americké justici.

Polanski se do domácího vězení dostal po zaplacení kauce 4,5 milionu franků (téměř 78 milionů korun). Musel kvůli ní prý zastavit svůj pařížský byt. Musel policii také odevzdal své doklady a slíbit, že svou chatu a pozemek v Gstaadu neopustí.

Režiséra nebylo vidět

Krátce po 13:00 vjely dvě černé limuzíny do garáže chaty, odkud je přímý vstup do domu. Za černými skly vozů nebylo režiséra vidět. Policie ale potvrdila, že přijel. Na Polanského čekala jeho žena, francouzská herečka Emmanuelle Seignerová, devítiletý syn Elvis a šestnáctiletá dcera Morgan.

Chata v Gstaadu byla vybavena elektronickým monitorovacím systémem. Pokud by filmař objekt opustil, spustí se alarm. Stejně to dopadne i tehdy, když si z kotníku sundá elektronický „náramek“, který snímá ode dneška jeho pohyb. „Jakmile (Polanski) přijel, bylo elektronické zařízení aktivováno,“ řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Folco Galli.

Na Polanského u domu čekala asi padesátka novinářů. Galli uvedl, že režisér s reportéry může kdykoli mluvit, pokud o to bude stát. O hodinu později filmař vzkázal, že se nebude vyjadřovat. „Pan Polanski a jeho manželka nás právě požádali, abychom řekli, že ven nevyjdou. Není tu nač čekat, takže můžete odjet,“ řekl novinářům člen ochranky. Ta spolu s policií Polanského chatu a pozemek hlídala. Pruhovaná policejní páska pak ohraničovala území, na které nemá veřejnost přístup.

Zatčen v září

Polanského zatkla 26. září ve Švýcarsku policie, když přijel na filmový festival. V USA režisérovi hrozí až dvouleté vězení za sex s třináctiletou dívkou v roce 1977. Pohlavní styk s mladistvou se považuje ve Spojených státech za znásilnění.

Polanski tehdy dívku při natáčení údajně opil šampaňským a omámil léky. Čelil pak obvinění ze šesti činů, mimo jiné ze znásilnění pod vlivem drog, obtěžování dětí či sodomie. Přiznal se k mírnějšímu činu – k nezákonnému sexuálnímu styku. Soudce ostatní obvinění stáhl a poslal filmaře na tři měsíce do vězení.

Režisér z USA v únoru 1978 uprchl. Od té doby žil ve Francii, která své občany do ciziny nevydává. Do Spojených států nepřiletěl ani v roce 2003 převzít Oscara za své drama Pianista. Kromě něj má na svém kontě snímky Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť či Hořký měsíc.

Švýcarské úřady žádost USA o režisérovo vydání zatím posuzují. Zvažují i argumenty obhajoby, podle níž by země Polanského do Spojených států vydat neměla. Galli řekl, že rozhodnutí padne „v příštích týdnech“. Nedokázal říct, zda to bude ještě letos.