"V Německu není vyhlášeno pátrání po panu Polanském," citoval Focus mluvčího. Spolková vláda o tom podle něj "rozhodla již před delší dobou". "Při příjezdu (do Německa) by tak pan Polanski nebyl zadržen," prohlásil mluvčí.

Švýcarsko režiséra osvobodilo

Spolkový úřad pro spravedlnost v Bonnu podléhá ministerstvu spravedlnosti a zodpovídá za právní pomoc v trestních věcech. Američané chtějí Polanského soudit za pohlavní styk s nezletilou dívkou v roce 1977.

Na základě jejich mezinárodního zatykače byl Polanski loni v září zadržen v Curychu, kam se vydal pro ocenění na filmový festival. Dva měsíce strávil ve vazbě a dalších sedm měsíců až do tohoto pondělí musel pobývat v domácím vězení ve své švýcarské chatě. Švýcarský soud ale nakonec vyjádřil pochybnosti o správnosti americké žádosti o vydání a rozhodl, že Polanski je volný a do USA nebude deportován.

Zavítal na manželčino vystoupení

Poprvé od ukončení své švýcarské izolace se šestasedmdesátiletý Polanski objevil na veřejnosti v sobotu ve švýcarském Montreux, kde na jazzovém festivalu zpívala i jeho manželka Emmanuelle Seignerová. V interview pro švýcarskou televizi Polanski v sobotu poděkoval "milionům lidí, kteří mě během těch dlouhých devíti měsíců zasílali projevy podpory". "Chtěl bych také poděkovat mé ženě Emmanuelle a dětem, bez nichž bych si nedokázal uchovat důstojnost a vydržet," řekl Polanski.

Až dosud se soudilo, že Polanski se může bez obav pohybovat ve Švýcarsku, ve svém rodném Polsku a také ve Francii, kde dlouhodobě žije. V mnoha dalších zemích by riskoval, že bude na základě mezinárodního zatykače zadržen a že bude znovu čekat na to, jak úřady daného státu rozhodnou o americké žádosti o jeho vydání.