Televizi CNN řekl, že slavný filmový tvůrce obviněný ze znásilnění nezletilé Američanky v roce 1977 by neměl mít žádné zvláštní zacházení.

K případu se dnes vyjádřil i kontroverzní švýcarský politik Christoph Blocher. Bývalý ministr spravedlnosti alpské republiky prohlásil, že jeho země měla Polanského varovat, že mu hrozí zatčení, než ho pozvala na mezinárodní festival do Curychu. Tam ho v sobotu policie zadržela a šestasedmdesátiletý umělec nyní čeká v cele na rozhodnutí o vydání.

Schwarzenegger je bývalým kolegou Polanského z filmové branže. Díla režiséra snímků Rosemary má děťátko nebo Pianista si prý váží. „Je to velmi respektovaná osoba a já velmi obdivuji jeho práci,“ uvedl někdejší kulturista a později slavný představitel akčních hrdinů.

„Nicméně, mělo by s ním být zacházeno jako s každým jiným,“ tvrdí Schwarzenegger. „Někdo by se měl podívat na ta obvinění…týkající se celého tohoto případu. Udělalo se v něm něco špatně? Došlo v něm k bezpráví?“ uvedl rakouský rodák, který se dal v USA v roce 2003 na politickou dráhu.

Polanski před více než 30 lety přiznal, že měl pohlavní styk s třináctiletou dívkou. Sex s nezletilou se podle amerických zákonů považuje za znásilnění. Soud v Los Angeles ho v roce 1977 uznal vinným, ve vězení režisér strávil 42 dnů. V únoru 1978, když dal soudce na srozuměnou, že ho pošle za mříže znovu, odletěl Polanski do Evropy. Od té doby v USA z obav ze zatčení nikdy nebyl.

Nyní mu hrozí, že se tam nedobrovolně podívá, pokud se jeho právníkům nepodaří vydání Polanského zastavit. Podle bývalého švýcarského ministra spravedlnosti Blochera měla jeho země režiséra varovat, že mu hrozí ve Švýcarsku zatčení, pokud přijede na filmový festival, kde měl převzít cenu za celoživotní dílo.

„Nepozvete někoho, když víte, že bude zatčený,“ podivil se jednání švýcarských úřadů. „To se prostě nedělá,“ prohlásil podle agentury AP předák krajně pravicové Švýcarské lidové strany.

Odmítl však, že by požadoval Polanského propuštění. Jeho kritika prý nemá být vykládána jako obrana režisérových činů. Podle platných zákonů musí být vydán do USA, tvrdí Blocher.

S jeho názorem na varování Polanského ale švýcarští právníci nesouhlasí. „Ve Švýcarsku nejsou lidé varováni, pokud čelí mezinárodnímu zatykači,“ vysvětlil někdejší curyšský státní zástupce Dieter Jann. „Z právního hlediska se něco takového nedělá,“ doplnil.