Polibek posiluje imunitní systém. Během deseti vteřin trvání polibku si vyměníme 80 milionů bakterií, mezi nimiž je nepochybně streptokok nebo virus Epstein-Barrové, který vyvolává známou „nemoc z polibku" mononukleózu. Nicméně i tato výměna bakterií může být užitečná: „Sliny obsahují část mikrobioty, což je naše vnitřní rezerva dobrých bakterií, a tím výměna bakterií při polibku stimuluje imunitní systém zvyšováním produkce protilátek," vysvětluje předseda Italské společnosti pro endokrinologii Andrea Lenzi.

„Když líbáme partnera, ale také děti nebo dokonce zvířata, která milujeme, stimuluje se sekrece hormonů s pozitivními účinky," vysvětluje Lenzi. Mezi ně patří dopamin, endorfin a serotonin. Proto často při vášnivém polibku tluče srdce rychleji a potíme se. „Polibky probouzejí sérii hormonů, od kortizolu po mužské a ženské hormony a endokrinní neurotransmitery, které mají komplexní pozitivní vliv na hormonální stabilitu," dodává Lenzi.

Projev citu a pozornosti

Ne všechny polibky jsou stejné, ale efekt, který mají z psychologického hlediska, je velmi podobný. „Francouzský polibek dvou milenců se velmi liší od polibku dítěte, ale oba mají stejnou podstatu – intimní kontakt," vysvětluje psycholožka Adele Fabriziová z Institutu klinické sexuologie v Římě. „I polibky na pozdrav jsou projevem citu a pozornosti vůči druhému," dodává.

Polibek je blahodárný i pro staré lidi. „Na tyto osoby, které často žijí samy a trpí různými nemocemi, má polibek od vnoučete silný vliv, protože je ujištěním o citovém vztahu a je mocným prostředkem proti depresím," cituje Fabriziovou italský týdeník L´Espresso.

Vášnivý polibek mezi mužem a ženou je nejčastější podobou polibku ve filmu i v písních. „Je to gesto hluboké intimity a v některých situacích znamená víc než samotný sexuální akt. Některé prostitutky se například odmítají se zákazníkem líbat," říká Fabriziová. „Podle mých zkušeností si mnohé ženy stěžují, že jejich partner ‚jde hned na věc' a vynechává líbání. To se mnoha ženám nelíbí," uvádí. Muži si totiž většinou myslí, že vyvrcholením milování je sexuální akt, a mylně předpokládají, že tak přivodí více potěšení i partnerce.

Také „polibky" našich čtyřnohých přátel na nás mají blahodárný účinek. Ve studii Arizonské univerzity se uvádí, že klasický „polibek" od psa je jakýmsi univerzálním lékem pro náš imunitní systém, protože bakterie přítomné v jeho střevech mají na náš organismus podobný vliv jako probiotika. Vědci nyní ověřují tyto závěry na dobrovolnících starších padesáti let, kteří budou žít nejméně tři měsíce v těsném vztahu se svým psem a nebudou se vyhýbat tomu, aby jej políbili na čenich.