„Podle toho, co jsem od prezidenta slyšela, se má během 24 hodin cosi udělat. (Janukovyč) hodně hovořil o tom, jak si stále přeje vidět silné svazky s EU, silné vztahy," řekla Ashtonová podle agentury Interfax. Jako vstřícný krok ocenila začátek propouštění dříve zatčených demonstrantů.

Šéf státu pak pozval opozici a církev k jednáním. „Zvu zástupce všech politických sil, duchovní, zástupce veřejnosti k celonárodnímu dialogu. Osobně jsem připraven zúčastnit se takového kulatého stolu," citoval Interfax z Janukovyčova prohlášení.

Ještě dříve Kličko, boxerský šampion a šéf opoziční strany UDAR, prezidenta odsoudil. „Tím, co se stalo v noci, Janukovyč zavřel cestu k jakémukoliv kompromisu. Plánovali jsme jednat s Janukovyčem. Ale pochopili jsme, že Janukovyč nemá žádnou chuť jednat s lidem a rozumí jedině síle, kterou používá proti protestujícím," citovala Klička agentura Reuters.

„Žádná jednání s tou bandou, žádné kulaté stoly s nimi. Jedině okamžitá demise Janukovyče a jeho lidí!" vzkázala z vězení expremiérka Julija Tymošenková, kterou citovala ruská verze zpravodajského webu BBC News.

Ashtonová podle agentury AFP připustila, že „policejní kroky o uplynulé noci způsobily, že zahájení politického dialogu je složitější, než dříve".

Stovky policejních těžkooděnců se dnes dopoledne stáhly z kyjevského náměstí Nezávislosti, odkud se v noci pokusily vytlačit demonstranty. V centru protestů i po policejní akci zůstávají tisíce lidí. Ministr vnitra oznámil, že policie se nechystá použít násilí. Média hlásí několik zraněných mezi protestujícími i policií. Akci ukončila i další policejní skupina, která se neúspěšně pokusila vyklidit budovu radnice, již demonstranti před několika dny obsadili.

Ukrajinské úřady vyslaly bezpečnostní jednotky do akce navzdory tomu, že v zemi jsou kvůli vnitropolitické krizi Ashtonová a náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Ta se podle agentury Reuters nad ránem setkala přímo na náměstí s demonstranty.

Z odvysílaných televizních záběrů je patrné, že zasahující policisté nebyli vyzbrojeni obušky. Několik demonstrantů odvedli, ty nejvíce vzpouzející se odnesli za ruce a nohy. Prozatím není jasné, kolik lidí utrpělo zranění, sama policie podle agentury Interfax ohlásila ve svých řadách asi deset zraněných.

Náměstí Nezávislosti demonstranti okupují již více než dva týdny. Vlna protestů se vzedmula poté, co se prezident Janukovyč rozhodl nepodepsat připravenou asociační dohodu s Evropskou unií, která by Ukrajinu vzdálila Rusku a přiblížila Západu. Situaci koncem listopadu vyhrotil policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených.