Vyšetřování bylo zahájeno v prosinci 2016, kdy ruský velvyslanec oznámil, že na ambasádě objevil dvanáct kufrů s kokainem. Při zásahu místních bezpečnostních složek bylo následně zajištěno 389 kilogramů kokainu, jehož cena je na černém trhu odhadována na 50 milionů eur (přibližně 1,27 miliardy korun).

Nalezený kokain nahradili vyšetřovatelé moukou. Do kufrů byla zároveň vložena sledovací zařízení a argentinská policie začala odposlouchávat telefonní hovory podezřelých osob. Zjistila tak, že zásilka měla být do Ruska přepravena prostřednictvím diplomatické pošty.

Argentinská ministryně pro bezpečnost Patricia Bullrichová podle ruských médií uvedla, že gang nejprve zvažoval i možnost přepravy kontrabandu soukromým letadlem či prostřednictvím policejních kadetů, kteří se v Rusku měli zúčastnit speciálního výcviku. 

Výsledkem společné operace argentinských a ruských úřadů, jež trvala déle než rok, bylo zatčení pětice členů pašeráckého gangu. Byli mezi nimi i příslušník argentinské policie a jeden ze zaměstnanců ruské ambasády, zdůraznila agentura RIA Novosti.

Minimálně jeden z pašeráků však dokázal uprchnout a momentálně se ukrývá v Německu.