„Italský soud žádá o vydání Antonina Vadaly kvůli trestnímu stíhání pro drogový přečin spáchaný organizovanou zločineckou skupinou s nadnárodní působností," uvedla pro list SME mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová. Podle ní proběhl zásah v úterních brzkých ranních hodinách a ve vysokém stupni utajení.

„Celý postup byl realizován v maximálním utajení z důvodu zabránění úniku informací a případného zmaření tohto úkonu. Předběžné vyšetřování vykonává Krajská prokuratura Košice,“ dodala mluvčí.

Na zatčení se podle informací listu podílela slovenská a italská policie, benátská pobočka italského protimafiánského útvaru DIA, slovenská generální prokuratura a evropská justiční organizace Eurojust.

V rámci této mezinárodní akce bylo zatčeno 17 osob, 11 z nich je ve vazbě, dalších šest je v domácím vězení. Slovenská policie již dříve uskutečnila razie na východě země, kde prohledávala objekty v Michalovcích a v Trebišově spojované s právě s Vadalou. samotného podnikatele zadržela a předvedla k výslechu, později ho ale propustila.

Zavražděný novinář Aktuality.sk Ján Kuciak zistil, že Vadala spolupracoval s italskou mafií, napojení dokazují dokumenty italské justice. Oficiálně podnikal s realitami, v zemědělství a energetice. Jeho firmy čerpají miliony eur ročně evropských dotací. Jeho bratr Sebastian byl dříve obžalovaný soudem v Trebišově z vydírání.

Vadala byl trestně stíhán i v Itálii. Vadalovci spolupracují s Pietrem Catroppem, který je podle Kuciaka též napojen na italskou mafii. Jsou příbuzní s podnikatelem italského původu Diegem Rodem, který vlastní okázalou sbírku drahých Ferarri. 

Vadala se netajil podporou Ficovy politické strany Smer. Dříve spolupracoval například s Pavlom Ruskom, bývalým ministrem hospodářství Slovenska, který je dnes obviněný z objednávky vraždy své společnice z televize Markíza Sylvie Volzové.

Mafie 'Ndrangheta už roky ukazuje, jak je schopná si v různých zemích vybudovat vztahy s nejvyšší vrstvou podnikatelů a politiků. Kromě Itálie funguje například v Kanadě, Německu či Austrálii.

"Skupina jako 'Ndrangheta nemůže uspět a přežít bez napojení na vysokou politiku, nemůže zkrátka zůstat v podsvětí. Jinak nemůžete takovouto skupinu rozvětvit v jiných zemích," varoval expert na italskou mafii Antonio Nicaso, kterého cituje list Sme.

Pro Vadalu dříve pracovala asistentka premiéra Roberta Fica (Smer) Mária Trošková, která z úřadu vlády odstoupila. Modelka je známa svými odvážnými fotkami. Po boku Fica se objevila poprvé v roce 2014. Odstoupil rovněž tajemník Bezpečnostní rady slovenské vlády Viliam Jasaň, ministr kultury Marek Maďarič a také ministr vnitra Robert Kaliňák.