O dopadu nedělních explozí, připisovaných baskické separatistické organizaci ETA, dnes psaly světové agentury. Dvě bomby explodovaly na dámských toaletách v baru a v podzemní části nákupního střediska. Třetí bombu policisté zneškodnili v další restauraci.

Při explozích nebyl nikdo zraněn. Mallorkou v neděli otřásla ještě jedna detonace. Údajně šlo o výbuch způsobený zemním plynem. Policie nyní vyšetřuje, zda v další restauraci neexplodovala v pořadí čtvrtá bomba, informovala agentura AP.

Dva členové ETA by se na Mallorce ještě mohli skrývat, napsala agentura DPA, policie si ale jistá není. Pokud byl k náložím připevněn časový spínač, pak mohly být umístěny na místa výbuchu podstatně dřív před detonací a útočníci tak získali čas z ostrova uniknout.

Policie tak dnes pátrala po jedné ženě, stopy však podle agentury DPA mizí ve tmě.

Nedělní útoky následovaly deset dní po výbuchu bomby nastražené v policejním voze na Mallorce, při kterém zahynuly dva příslušníci četnictva. K útoku se tehdy nikdo nepřihlásil. Policie dle AP zjišťuje, jestli je za oba bombové atentáty zodpovědná stejná jednotka baskické separatistické organizace, která chce vytvořit nezávislý baskický stát z některých severošpanělských a jihofrancouzských regionů.

ETA, od jejíhož založení na konci července uplynulo 50 let, má ve zvyku organizovat „symbolické“ útoky v turistických oblastech na vrcholu turistické sezóny, aby oslabila pověst Španělska jako turistické destinace. K publicitě útoků na Mallorce přispívá také španělská královská rodina, která zde tráví každý rok dovolenou.

Čtyři ostrovy v souostroví Baleár, které mají asi 33.000 stálých obyvatel, každoročně navštíví 10,1 milionu turistů, napsala agentura AP. Cestovní ruch tvoří asi 11 procent španělského hrubého domácího produktu. Úřady si proto dle agentury AP pospíšily s tvrzením, že dopad nedělních explozí na cestovní ruch je uprostřed turistické sezony zatím mizivý.

„Na zhodnocení situace je příliš brzy, ale na základě informací, které jsme nashromáždili ze všech světových turistických kancelářích, teroristické atentáty prázdninové plány turistů nezměnily,“ prohlásil dnes španělský tajemník pro turistiku Joan Mesquida podle agentury AFP.

Asi 40 procent všech turistů na Baleárách tvoří němečtí turisté, kteří Mallorku považují takřka za 17. německý spolkový stát. Německý velvyslanec ve Španělsku Wolf-Ruthart Born prohlásil, že Mallorca pro Němce zůstane hlavní turistickou destinací. „Jestli je na Mallorce král, tak tam Němci pochopitelně mohou jezdit také,“ řekl dle AFP.

Podle ředitele sdružení hotelů na Mallorce Antoniho Mase svůj pobyt po nedělním „nepěkném vystrašení“ nikdo kvůli atentátům nezrušil, napsala agentura Reuters. Optimismus španělských úřadů však nesdílí sdružení drobných obchodníků, podle kterých atentáty pro turistický sektor, zasažený ekonomickou krizí, znamenají „velkou nejistotu“, napsala AFP.

Bombové útoky na Mallorce zatím nezpůsobují ani pokles českých turistů. Na ostrově Mallorca je nyní přibližně 1500 českých turistů. V současnosti směřuje na ostrov přibližně 9-10 přímých charterových letadel s českými turisty týdně, V tomto okamžiku nemáme žádné informace o narušení pobytu českých turistů, řekl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Město Palma de Mallorca, kde došlo včera k výbuchům, prakticky není pobytovým místem českých turistů, jezdí se tam však na výlety. Cestovní kanceláře zatím nezaznamenávají ani storna zájezdů na Mallorcu, důvodem je podle názoru pana Okamury to, že Mallorca je velmi známá a blízká destinace, kterou Češi dobře znají a mají tak dostatek informací.

Dalším důvodem je také fakt, že Ministerstvo zahraničí ČR nevyhlásilo tuto oblast jako místo, kde hrozí českým občanům nebezpečí života či nouze, čímž klientům nevzniká nárok na storno zájezdu bez stornopoplatků.

Cestovní kanceláře mají na místě své delegáty, kteří nám podávají každodenně zprávy o situaci a podrobně tak situaci monitorujeme, aby nebyly narušeny dovolené českých občanů na Mallorce, dodal Tomio Okamura.