Sobotní protestní akce se podle policie zúčastnilo 3500 osob, podle organizátorů přišlo nejméně 5000 lidí. Server OVD-Info uvádí, že zadrženo bylo 1373 lidí. Ruské úřady zatím nesdělily, jakému obvinění dotyční čelí.

Policie zatýká opoziční kandidátku v komunálních volbách Ljubovu Sobolovou, blízkou spolupracovnici opozičního předáka Alexeje Navalného
Výsledek nepovolené demonstrace v Moskvě: Policie zadržela přes tisíc lidí

Agentura Reuters uvedla, že policisté lidi zatýkali ještě před zahájením akce a nakládali je do přistavených autobusů. V Moskvě byla kvůli protestu posílena bezpečnostní opatření, ještě před protestem prováděla policie i domovní prohlídky.

Někteří aktivisté byli podle Reuters zatčeni dvakrát, když se po svém propuštění vrátili zpět na místo protestu. Policie zatýkala také náhodné kolemjdoucí, kteří se ocitli ve špatný čas na špatném místě.

Neúměrné použití síly

Demonstrace trvala více než sedm hodin. Nejprve se konala u moskevské radnice a poté se protestující přesunuli na náměstí vzdálené asi kilometr odtud. Policisté při zásahu proti demonstrantům použili mimo jiné obušky, uvedl zpravodajský server BBC News.

Policie rozhání slzným plynem demonstraci v Hongkongu.
Do ulic Hongkongu navzdory zákazu vyšli demonstranti. Policie použila slzný plyn

Zásah policie odsoudila šéfka unijní diplomacie Mogheriniová. "Toto zatýkání a neúměrné použití síly proti pokojným protestujícím zase znovu podrývá základní svobody vyjadřování, sdružování a shromažďování," uvedla mluvčí Mogheriniové. "Tato základní práva jsou vepsána v ruské ústavě a my očekáváme, že budou chráněna," dodala s tím, že rovněž očekává, že Rusko bude dodržovat při pořádání komunálních voleb svoje mezinárodní závazky, především ty plynoucí z členství v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Blížící se volby

Komunální volby se v Moskvě uskuteční 8. září. Půjde v nich o 45 míst v moskevském sněmu, avšak volební komise předem vyloučila kandidaturu několika desítek nezávislých uchazečů. Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová prohlásila, že demonstrace rozhodnutí úřadů ohledně vyloučení části kandidátů nezmění.

"Poslední iluze, že se můžeme legálně účastnit politického dění, se vytratily," napsal v reakci na sobotní dění v Moskvě na twitteru bývalý opoziční poslanec a vyřazený kandidát Dmitrij Gudkov.

Policejní zákrok odsoudily i některé ruské noviny. Opoziční list Novaja gazeta píše o "moskevském teroru", list Vedomosti konstatuje, že úřady použily sílu k potlačení protestu, "na který nedokázaly reagovat politickými prostředky". Vládní deník Rossijskaja gazeta naopak obvinil opozici z vydírání.

Německá policie, němečtí policisté - ilustrační foto
Studenti v Bavorsku obléhali policejní stanici. Chtěli osvobodit kamaráda