Podle oficiálního prohlášení mluvčího státní policie bylo všech sedm zadržených obviněno z organizované činnosti porušující národní a náboženské zásady a z podezřelých kontaktů se zahraničními subjekty. "Snažili se získat lidi působící v citlivých vládních funkcích a poskytovali finanční podporu nepřátelským živlům v zahraničí," uvedl mluvčí.

"Usilovali o podkopání bezpečnosti, stability a společenského klidu království a o narušení národní jednoty," dodal. Podle něj se nyní policie zaměřuje na zjištění všech lidí, kteří byli navázáni na aktivity skupiny.

Online deník Sabq uvedl, že mezi zatčenými jsou tři ženy, včetně Loujain al-Hathloulové, významné a mezinárodně známé aktivistky pro lidská práva, jež se zapojila i do kampaně za právo žen řídit.

Současné zadržení není zdaleka první, jemuž aktivistka čelí. V roce 2014 skončila ve vazbě na víc než dva měsíce kvůli tomu, že se pokoušela projet do Saúdské Arábie autem ze sousedních Spojených arabských emirátů. Saúdská Arábie totiž ještě stále zůstává jedinou zemí na světě, v níž je ženám zakázáno řídit, jakkoli by měl tento zákaz skončit k letošnímu 24. červnu. Loujain al-Hathloulová se také podílela na vytvoření dokumentu o odvrácené tváři Saúdské Arábie (mimo jiné o veřejných popravách a bičování), po jehož zveřejnění v roce 2016 jí vyhrožovali smrtí.

V současnosti probíhá v Saúdské Arábii série reforem, jejichž duchovním otcem je korunní princ Salmán a které mají Saúdskou Arábii jednak otevřít světu, jednak ji připravit hospodářsky na období, kdy dojdou peníze z ropy. Součástí obrody je i zmíněné zrušení zákazu ženám řídit auto a znovuotevření veřejných kin. Reformy se však střetávají i s odporem konzervativních islámských duchovních, kteří mají na část saúdské společnosti stále vliv.