Podle serveru televizní stanice ARD došlo k zatčení mladíka již v neděli, policie o tom však informovala až nyní. Kriminalisté muže vypátrali díky stopám, které po sobě na internetu zanechal, a také díky výpovědím svědků.

Podle Spiegelu neexistují informace o tom, že by mladý muž, který ještě žije u svých rodičů, byl napojen na některou ze zahraničních tajných služeb. Při domovní prohlídce ale policisté nenašli počítač podezřelého, protože ho předtím stihl zničit. 

Hacker, ilustrační foto
Čína odmítá obvinění z hackerských útoků. Požaduje stažení žaloby

Na internetu se do konce loňského roku objevily údaje celkem 994 osob zveřejňované přes účet na sociální síti twitter. Byli mezi nimi politici všech parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). 

Podle dřívějších zpráv německého deníku Bild byla mezi zveřejněnými údaji i soukromá data prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera či číslo faxu, e-mailová adresa a soukromá komunikace Angely Merkelové. Tisková mluvčí německé kancléřky označila podle listu únik dat za „velmi, velmi vážný incident“.

Kvůli úniku skončil šéf Zelených

Mezi dalšími politiky, jejichž soukromé informace se na internetu objevily, byli například německý ministr financí a energetiky Peter Altmaier (CDU), vicekancléř Olaf Cholz a šéfka SPD Andrea Nahlesová i její bývalý manžel Marcus Frings. Hacker zveřejnil také soukromé rozhovory s rodinou a údaje o kreditní kartě lídra Zelených Roberta Habecka.

I kvůli úniku privátních informací na internet se Habeck v pondělí překvapivě rozhodl skončit na pozici šéfa německých Zelených. Vedle současné kauzy tak reagoval i na některá vlastní vyjádření na sociálních sítích, za která byl tvrdě kritizován.

Německý spolkový parlament (Bundestag)
Hackeři zveřejnili osobní data německých poslanců. Unikla i komunikace Merkelové