Ekvádor Assangeovi odňal azyl, protože opakovaně porušoval mezinárodní úmluvy a pravidla každodenního provozu ambasády, napsal ekvádorský prezident Lenín Moreno na twitteru. Moreno zároveň uvedl, že dostal záruku, že Assange nebude vydán do země, kde by mu hrozil trest smrti. 

"Jsme vděčni ekvádorské vládě za krok, který učinila. Doufáme, že v nadcházejících letech budou Británii a Ekvádor pojit silné vzájemné vztahy. Je správné, že Assange stane v Británii před spravedlností. O tom, co bude dál, rozhodne soud," prohlásil náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan. Ekvádoru poděkoval i šéf britské diplomacie Jeremy Hunt. 

Assange na balkóně ekvádorské ambasády
Assange žaluje Ekvádor. Nelíbí se mu podmínky na ambasádě, kde se skrývá

Skutečnost, že Británie Assangeovi azyl odebrala, považuje server Wikileaks za porušení mezinárodního práva. Internetový portál WikiLeaks se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. "Mocní hráči", jako je americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), podle WikiLeaks "sofistikovaně" Juliana Assange zbavili lidské důstojnosti.

Temný den pro svobodu tisku

Jako "temný den pro svobodu tisku" považuje zatčení Edward Snowden, bývalý analytik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), který odhalil, že tato agentura řadu let masově sledovala elektronickou komunikaci lidí po celém světě. Snowden pak získal azyl v Rusku.

Na ekvádorské velvyslanectví se Assange uchýlil v roce 2012 z obav, že bude vydán do Spojených států. Učinil tak poté, co Švédsko požádalo o jeho vydání kvůli obvinění ze znásilnění, ke kterému mělo dojít v roce 2010. Assange od začátku vinu popíral a tvrdil, že se jedná pouze o záminku, aby byl nakonec vydán do USA.

Julian Assange na ekvádorské ambasádě v londýnském Knightsbridge.
Žádné další špehování. Ekvádor stahuje z Londýna Assangeho ochranku

Samotné obvinění ze znásilnění Švédsko později odložilo. I po zastavení tohoto vyšetřování však zůstal v platnosti zatykač, který na něj kvůli nedostavení se k soudu vydaly britské úřady.

Právní zástupce ženy, která Assange ze znásilnění obvinila, chce proces znovu otevřít, informovala agentura AFP. Zakladatel WikiLeaks zůstane ve vazbě na ústřední londýnské policejní stanici a co nejdříve předstoupí před magistrátní soudu v londýnském Westminsteru, napsala BBC s odvoláním na policii. 

Stále ale může být Assange vydán i do USA, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu.

James Bond žurnalistiky

Osmačtyřicetiletý Assange sám sebe popisuje jako "Jamese Bonda žurnalistiky". V roce 2006 založil server WikiLeaks, který zveřejnil statisíce utajovaných dokumentů. List New York Times sice označil Assange za "nejvýznamnějšího světového novináře", server byl ale často kritizován. Mimo jiné i za ohrožení vojáků a civilistů. 

Australan Assange, který časem získal i ekvádorské občanství, přesto obdržel cenu Amnesty International a francouzský Le Mond jej vyhlásil mužem roku. Server WikiLeaks Assange opakovaně označil za "prostředek informační války proti počínání vlád a neokorporativistickému chování". 

WikiLeaks je nezisková mediální společnost, která zveřejňuje významné utajované vládní a korporátní dokumenty, přičemž využívá internetu k zachování anonymity a nevystopovatelnosti svých zdrojů.

Technické řešení je založeno na softwarových balíčcích, které zahrnují MediaWiki, Freenet či PGP a servery WikiLeaks jsou umístěny ve Švédsku. Pentagon považuje WikiLeaks za hrozbu americké národní bezpečnosti. 

Julian Assange v roce 2011 ve svém londýnském domácím vězení.
Spojené státy tajně obvinily zakladatele WikiLeaks. Uniklo to náhodou