Cetin se narodil v Turecku, ale ve Spojených státech má legální trvalý pobyt, sdělil na tiskové konferenci mluvčí policie Chris Cammock. Zadržený žije ve městě Oak Harbor, asi 30 kilometrů jihozápadně od Burlingtonu. Právě v Oak Harboru byl také v sobotu kolem 18:30 místního času (dnes 03:30 SELČ) zatčen.

Podle svědků vešel ozbrojený muž údajně hispánského původu do nákupního centra Cascade Mall v pátek krátce před 19:00 místního času a začal v prodejně sítě Macy's střílet z lovecké pušky. Při střelbě přišly o život čtyři ženy a později jeden muž, který podlehl vážným zraněním.

Policisté na tiskové konferenci upřesnili, že útočník v obchodě zabil tři ženy a jednu šestnáctiletou dívku. List The Seattle Times napsal, že zavražděná dívka se v raném dětství vyléčila z rakoviny.

Podezřelého zatkl policista Mike Hawley. Novinářům sdělil, že Cetin byl identifikován jako podezřelý, když auto, které s ním bylo spojováno, zachytila jedna z bezpečnostních kamer nákupního centra. V sobotu bylo toto auto spatřeno v Oak Harboru, kde pak Hawley Cetina objevil a zadržel. Podezřelý u sebe žádnou zbraň neměl.

Hawley rovněž uvedl, že Cetin byl už loni zadržen kvůli napadení. Žádné detaily této události ale nesdělil.

Představitelé policie na tiskové konferenci rovněž sdělili, že podle záběrů bezpečnostních kamer podezřelý vstoupil do nákupního centra beze zbraně. O deset minut později je ale na záznamu vidět, jak vstupuje do obchodu Macy's s puškou v ruce.

Střelec uprchl ještě před příjezdem policistů. Jeho motiv stále není jasný. Do pátrání po pachateli, které trvalo přes 20 hodin, se zapojily desítky policistů, pomáhali také agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Podle FBI v případu podle všeho nejde o teroristický čin.