Server Aktuality.sk, pro který zavražděný novinář psal, uvedl, že zásah proběhl ve městě Kolárovo v okresu Komárno na jihu Slovenska. Denníku N zásah potvrdil zdroj z prostředí orgánů činných v trestním řízení. Policie upozorňuje na akci i na svém Facebooku. 

Probíhají domovní prohlídky

"Před pár minutami zadržely protizločinecké jednotky NAKA osoby podezřelé z násilné trestné činnosti. Momentálně probíhají domácí prohlídky a další procesní úkony. Více informací poskytneme, pokud to situace dovolí. Video online na FB bude již brzy," napsala policie.

Podle Denníku N zatkli policisté osm lidí, mezi nimiž měl být vykonavatel vražd a osoby, které mu na místě činu pomáhaly. Žádné další podrobnosti policie nesdělila, aby "nedošlo k maření vyšetřování, protože nadále probíhají procesní úkony."

Jednou z osob má být bývalý policejní vyšetřovatel z Komárna Tomáš Sz., mezi dalšími zadrženými má být i bratranec bývalého policisty Miroslav Sz. 

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Velké přispění k rozvoji společnosti. Zavražděný novinář Kuciak dostane cenu

“Vyšetřování bylo mimořádně intenzivní a je dobrou správou, že se podařilo identifikovat a zadržet osoby, které se pravděpodobně podílely na této úkladné vraždě. Je to samozřejmě jen první fáze vyšetřování, protože vyšetřování může být úspěšně ukončeno až poté, co budou identifikováni, zadrženi a postaveni před soud objednavatelé tohoto hrozného činu,” napsal na svém facebooku právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic.

Premiér Peter Pellegrini na zprávu ihned reagoval a ocenil práci vyšetřovatelů. „Vyšetření a potrestání viníků této vraždy je jednou z priorit mojí vlády a jsem velmi rád, že policejní orgány už reálně konají. Věřím, že se tento brutální skutek podaří objasnit a odhalit jeho motiv a objednavatele, aby přestal rozdělovat naši společnost," cituje Denník N slovenského premiéra. 

Pomohly snímky z družice? 

Respekt přišel s informací, že k dopadení podezřelého z vraždy a jeho pomocníků napomohly satelitní snímky z americké družice, která se shodou okolností pohybovala v době vraždy nad místem, kde byli dva mladí lidé zabiti. Analýza pohybu osob a aut prý pomohla podezřelé odhalit. Slovenská policie zatím tyto informace nepotvrdila.

Od vraždy novináře uběhlo již více než sedm měsíců. Slovenské orgány na vyšetřování spolupracují s italským týmem, s Europolem a také s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Policie zatím nikoho neobvinila.

Dříve bylo zadrženo sedm lidí

Dříve sice zadržela sedm lidí, pro nedostatek důkazů je ale propustila. Jednalo se o sedm Italů. V rámci vyšetřování vyslechla přes dvě stě svědků. Naposledy se do hledáčku policistů dostal Miroslav Č. z Popradu, který se měl podle policistů pohybovat na místě činu. 

Miroslav Č. tvrdí, že zavražděnou dvojici neznal a o vraždě nic neví. „V obci jsem bydlel od loňského listopadu do letošního srpna. Byl jsem strašně překvapený, že hledají zrovna mě. Neznal jsem ho, nevěděl jsem, kdo to je. Dokonce ani nevím, na jaké ulici bydlel,“ řekl Novému Času.

Portrét muže, který se pravděpodobně nacházel v okolí místa vraždy Jána Kuciaka
Vražda novináře Kuciaka: hledaný muž se přesídlil do Ostravy a promluvil

K vraždě novináře došlo letos 21. února v Kuciakově domě nedaleko Trnavy. Investigativní reportér psal pro server Aktuality.sk o aktivitách podnikatelůna východním Slovensku a napojení italské mafie na nejvyšší patra slovenské politiky.

Úkladná vražda mladého novináře a jeho snoubenky odstartovala na Slovensku politickou krizi. Lidé vyšli do ulic a požadovali změny. Země pod Tatrami zažila největší protivládní demonstrace od roku 1989. V polovině března podal demisi premiér Robert Fico (Smer-SD), ještě před ním odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD). Později rezignoval i Kaliňákův nástupce Tomáš Drucker. Prezident Andrej Kiska pověřil vedením vlády Petera Pellegriniho (Smer-SD).

Řada Kuciakových kolegů vyjádřila pochybnosti o nezávislosti vyšetřování.

Slovenské deníky po vraždě novináře Jána Kuciaka
Případ vraždy Jána Kuciaka provází řada nesrovnalostí