Koncem dubna se několik policistů ze zásahové jednotky BRI v irské hospodě naproti jejich působišti sblížilo s čtyřiatřice­tiletou Kanaďankou a pak ji vzali na návštěvu legendárního sídla kriminálky. Žena poté vyšla ubrečená a obvinila muže zákona, že ji znásilnili. Příslušníci sboru pro vnitřní policejní vyšetřování IGPN zatím vyslýchají pět policistů. Testy DNA mají určit, komu patří stopy, které se našly na spodním prádle údajné oběti.

Rozhodnutí IGPN počínaje dneškem postupně odebírat vzorky DNA takovému množství aktivních a administrativních zaměstnanců je podle policejních odborů skandální a pro vyšetřování zbytečné. „Jen to zostuzuje a stigmatizuje všechny policisty z nábřeží Zlatníků 36," řekl médiím generální tajemník policejního odborového svazu Synergie Patrice Ribeiro.

Postevní mimo službu

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve už dříve nařídil, aby všech pět podezřelých policistů bylo do vyjasnění případu postaveno mimo službu.

„Šestatřicítka", jak se sídlo kriminálky v centru Paříže lidově nazývá, vznikla 1. srpna 1913 v reakci na tehdejší úspěchy Bonnotova gangu, který ztrapňoval policisty svou výzbrojí a rychlými auty. Samostatná jednotka kriminální policie postupně potírala různou vážnou kriminalitu a dosahovala řady úspěchů.

Budova na nábřeží Seiny se ale dostala do povědomí světové veřejnosti především díky spisovateli Georgesovi Simenonovi, který vytvořil postavu Maigreta. Náměstí Zlatníků 36 se pak začalo objevovat v řadě knih a filmů.