Prezident Andrzej Duda jmenoval Morawieckého a jeho kabinet v pondělí. Na svých místech zatím zůstali všichni dosavadní ministři, Morawiecki a Szydlová si vyměnili křesla premiéra a vicepremiéra. Nový šéf kabinetu si navíc ponechal řízení dosavadních ministerstev financí a rozvoje.

O vyslovení důvěry nové vládě by měli Senát a Sejm hlasovat podle agentury PAP ještě dnes v noci. PiS má v obou komorách většinu, je tak zřejmé, že kabinet důvěru dostane.

Změnu na premiérském postu prosadil vůdce PiS Jaroslaw Kaczyński, přestože si kabinet pod vedením Szydlové mezi Poláky získal značnou popularitu, a to hlavně díky své sociální politice.

Bývalý bankéř Morawiecki má údajně přinést lepší komunikaci se zahraničím, především s Evropskou komisí. S ní má Varšava v současnosti řadu neshod, které se týkají hlavně respektování zásad právního státu.

V poslední době vyvolává obavy polská reforma justice. Ta by totiž mohla ohrozit nezávislost soudů.

Morawiecki se tak ve svém úterním prohlášení snažil především uklidnit polskou veřejnost příslibem pokračování sociálních programů a politikou soustředěnou na podporu rodin.

Prohlásil, že chce, aby Poláci pracovali efektivněji a za slušnou mzdu. Pozitivně se vyjádřil k jaderné energetice a k podpoře plánu na výstavbu první polské jaderné elektrárny. V otázce evropských věcí se mimo jiné vyslovil proti budování takzvané vícerychlostní Evropy.