Potyček se podle polské televize zúčastnily stovky lidí. Ke stávkujícím horníkům se podle médií přidali i pravicoví extremisté a fotbaloví fanoušci. Výtržníci zasypávali pořádkové síly dělobuchy, dýmovnicemi a sněhovými koulemi prošpikovanými šrouby.

Odboráři se cestou na jednání od výtržností distancovali. "Nevíme, kdo to zorganizoval, ale odborové organizace to nebyly," prohlásil mluvčí odborářů Piotr Szereda a dodal, že demonstrovat se má "zodpovědně". Šéf místního odborového hnutí Solidarita tvrdil, že neví, kdo potyčky rozpoutal, protože ve tmě prý nikoho neviděl.

Ještě během dopoledne stávkující pořádali demonstrace a také blokovali dálnici a silnice v okolí. Policie se starala o objížďky.

Horníci v dolech státní společnosti JSW, která má zhruba 26.000 zaměstnanců a je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, stávkují od minulé středy. Jedním z požadavků odborářů je odstoupení šéfa JSW Jaroslawa Zagórowského, což je prý podmínka, aby se stav firmy mohl zlepšit. Vedení firmy naopak prosazuje ozdravný plán cestou úspor a škrtů.

JSW oznámila za prvních devět měsíců loňského roku ztrátu 305 milionů zlotých (přes dvě miliardy Kč). Hlavní příčinou byly klesající ceny uhlí, firma proto zrušila dohodu s odbory týkající se nákladů na pracovní místa.