O změnách v polské vládě si sice spekulovalo už delší dobu, paradoxně k nim ale došlo necelý den poté, co kabinet Szydłové bez větších problémů přežil hlasování o vyslovení nedůvěry, které navrhli opoziční poslanci.

Demise premiérky znamená podle polské ústavy zároveň konec celého kabinetu. Ten prezident Duda pověřil vykonáváním úřadu až do jmenování nové vlády. „Budete v historii zapsaná velkými písmeny s neobvykle dobrým obrazem,“ řekl Szydłové prezident Duda.

V příštích týdnech by tak mělo dojít i k výměně několika dalších polských ministrů. O své místo pravděpodobně přijde například šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski.

Morawiecki zaznamenal doslova raketový nástup na politickou scénu. Někdejší mezinárodní bankéř, jenž do strany Právo a spravedlnost (PiS) vstoupil až v průběhu března minulého roku, je v současnosti považován za jednoho z nejschopnějších polských politiků.

 I jeho kritici mu přiznávají výrazné zásluhy na současném ekonomickém růstu země, navíc je podle názorů mnoha expertů právě jazykově vybavený Morawiecki nejlogičtější volbou na post ministerského předsedy. A to zejména v době, kdy se rapidně zhoršuje vztah mezi Polskem a EU.

V postupu na premiérský post pomohlo Morawieckému bezpochyby také to, že se jedná o oblíbence předsedy parlamentní strany PiS Jarosława Kaczyńského. Právě Kaczyńský je odborníky považován za skutečného šéfa polské vlády, v posledních letech se však oficiálním funkcím vyhýbá a raději působí v zákulisí tamní politiky.

Podle Financial Post však mělo odvolání Szydłové pouze odvést pozornosti od nejnovějšího hlasování polské vlády. Došlo k němu totiž v době, kdy se PiS snaží prosadit silně kritizované reformy soudnictví a také změnu systému pro volby do samosprávy. Pokud by tyto návrhy Parlament schválil, PiS by získalo značnou moc nad polským soudním systémem.

Spekulace kanadského serveru podporuje zejména skutečnost, že Szydłová patří mezi nejoblíbenější politiky v zemi, když ještě letos v srpnu hodnotila její práci kladně zhruba polovina dotázaných. Její odvolání navzdory relativně úspěšné vládě proto nedává velký smysl a mezi „obyčejnými“ Poláky se nesetkalo s přílišným pochopením.

Podle listu Gazeta Wyborcza demonstroval v pátek před sídlem parlamentu dav několika stovek lidí, kteří skandovali hesla typu „Chceme právo a spravedlnost“. Údajně došlo i k jejich potyčkám s policií.

Odvolání Szydłové nenechalo chladnými ani členy ostatních politických stran. „To, co se teď děje v případě paní premiérky, je jen vedlejší efekt toho, jak je řízena polská vláda. Její členové jsou pouze figurky na Kaczyńského šachovnici,“ uvedla pro polská média místopředsedkyně strany Moderní Kamila Gasiuk-Pihowiczová.

Zdá se však, že sama Szydłová je se svým koncem ve vládě smířená. „Poslední dva roky pro mě byly mimořádné. Vždy mi bylo velkou ctí sloužit Polsku i jeho lidem,“ napsala pouze na svém Twitteru.  Stále není jasné, kam Szydłová po svém odchodu z vlády zamíří. Polská média se ale domnívají, že by mohla kandidovat na primátorku Varšavy.